Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vyššia minimálka, väčší plač (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

< 1 2

Hodnoť

 

robím v podniku, ktorý niečo vyrába pre koncového zákazníka. Máme tu ľudí aj s minimálnou mzdou. Samozrejme, že takéto opatrenia štátu sa dotknú aj nás a tým pádom aj nákladov spoločnosti. Znamená to, že by sme to mali preniesť na nášho koncového zákazníka, ale bohužiaľ ten to neakceptuje a obracia sa na konkurenciu aj mimo SR. Čiže spoločnosť prídeme o zákazníkov, obrat a musí prepúšťať a bohužiaľ deje sa to. Tak pán Kuruc, poprosím o radu ako z toho von. Nie sme pekáreň, mliekareň a pod. kde to navýšenie do ceny výrobku preniesť môžete, jesť sa musí.
 

 

V článku je pre vás odporúčanie: "Ak sú na trhu podnikatelia, ktorých vyššia minimálna mzda naozaj poškodí, možno by mali zvážiť, či by nemali odísť z trhu. Ak svojím podnikaním nevedia dosahovať príjmy, vďaka ktorým by boli schopní platiť aspoň zvýšenú minimálnu mzdu, mali by uvoľniť priestor schopnejším"
Vzhľadom na množstvo nezamestnaných (v niektorých okresoch) mi to pripadá ako dosť necitlivé riešenie.
 
Hodnoť

Najrýchlejší nárast MM

Zase pán Kuruc zavádza.
Najrýchlejší nárast MM bol za Dzurindu a Mikloša!
Napríklad v roku 1999 to bolo až o 20 %
V roku 2000 to bolo dokonca viac ako 21 %
Teraz v roku 2020 je to o 11,5 % čo je rovnako ako v roku 2001

Tomu sa hovoria paradoxy
 
Hodnoť

 

Chlapec by mal čo-to vyskúšať a čo-to doštudovať. V podstate nie je dôležité, aký je nominálny plat. Je dôležité, koľko hodín musí človek pracovať, aby si legálne mohol kúpiť hodinu práce iného človeka s rovnakým vzdelaním, zručnosťou a šikovnosťou. Lebo ak dôjde len k nominálnemu navýšeniu miezd, tak sa tieto nominály zdvihnú plošne a na životné náklady bude človek robiť rovnako dlho, lebo sa rovnakým pomerom zmenia aj ceny služieb a práce premietnutej do tovaru. Takže sa vlastne nezmení nič okrem veľkosti čísla. Ale ani to tak celkom nie je pravda, lebo ak sa nezmenia nezdaniteľné a nezodvodovateľné základy, tak pološné zdvihnutie nominálnych miezd spôsobí skrytý rast zdanenia a človek nakoniec bude musieť pracovať na kúpu hodiny zhotoviteľa dlhšie ako do zvýšenia platu. Takže vlastne zdvihnutím nominálnej mzdy dôjde k poklesu mzdy reálnej.
Toť vsjo a netreba do toho ani miešať žiadnu ideológiu - stačí vedieť počítať. A aby si to ľudia nevedeli spočítať, tak preto svojho času zrušili povinnosť matematiky na maturite. A tak máme aj maturantov (a následne aj vysokoškolákov), ktorí sa dajú opiť rožkom od supersociálnych politikov.
 
Hodnoť

 

Mladý muž,týmto príspevkom ste preukázali,že viete o živote len veľký prd.Ak sa môžem opýtať,koľko ľudí ste v živote zamestnávali?Koľkým otcom rodín ste dávali výplatu?Ak dokážete napísať takúto znôšku nezmyslov (akoby som počul Fica) tak zrejme ani nemáte predstavu,aké je to neraz ťažké.Vysvetľovať to zrejme nemá zmysel,lebo manuály tárajov, ktorý si získavajú takýmito žvástami predvolebné percentá máte pravdepodobne naštudované dokonalo.
Zamestnávam ľudí 18 rokov,viem o čom hovorím.
 
Hodnoť

Vyháňanie podnikateľov

Ak vyháňate podnikateľov, ktorí nie sú ochotní platiť vyššiu mzdu, robíte zbytočnú a zlú prácu. Ak ich vyženiete, stanú sa ich zamestnanci nezamestnanými. Situácia zamestnancov sa zlepší len vtedy, ak im niekto ponúkne vyššiu mzdu. A to je nezávislé od vyháňania malo platiacich podnikateľov.
Evidentne v okresoch s vysokou nezamestnanosťou nie sú podnikatelia ochotní zamestnávať ani za minimálnu mzdu. Jej zvýšenie asi túto ochotu nezvýši. A čo je horšie: Nízka mzda alebo žiadna mzda?
Sme teda ochotní akceptovať vysokú nezamestnanosť v týchto okresoch? (Ak poviete, že treba investície, tak prečo sa neinvestuje? - Ono to asi nebude také jednoduché.)
 

 

Radšej budem na VPP na obci ako s minimálnou u podnikateľa drieť za dvoch a počúvať jeho Cristiano mu to nevychádza pri ceste okolo s ďalším novým BMV a to v okrese s veľkou nezamestnanosťou. Mám tak istotu že si uchovanie fyzické a duševné zdravie, čo je môj jediný osobný kapitál.
 
Hodnoť

bla, bla, bla

to sa ani čítať nedá. Bloger a ekonomika sú zrejme na míle od seba ďaleko. Akékoľvek navýšenie ceny práce sa započítava do ceny výrobku tj zvýšenie minimálnej mzdy pocíti na vyššej cene výrobkov či služieb ktoré bude kupovať a čo získa? Nič.
Získal by jedine v tom prípade keby sa znížilo odvodové zaťaženie.
 
Hodnoť

Vyššia minimálna mzda

Väčší plač sídiel, predavačiek a ďalších žien samoziviteliek. To ale bohatých Odborárov netrápi. Košč, Blaha, Richter, aj Kuruc sú za vodou v Blave či Košíc och, ale po dedinách prídu o prácu tisíce žien. Nie na raz. Postupne. A možno si nájdu prácu o 30 alebo 300 km ďalej, ale 580 € im bude chýbať viac ako ako keď robili za 530. To žiadneho boháča na blogu netrápi. Prečo tak nemáte radi chudobné ženy?
 

< 1 2

Najčítanejšie


 1. Michal Porubän: Urážač žien Blaha alias módny guru parlamentu..."Na scénu !!! " 66
 2. Věra Tepličková: Sestričky z Kramárov, nie sú sen Kollárov, ktoré by nosili modré z neba 51
 3. Peter Kollega: Pani Balogová, prečo SME asistuje pri samoamnestii malého Fica? 25
 4. Rudolf Pado: Čínske záujmy nad kostol Sv. Margity? 24
 5. Peter Kollega: Som zločinec a nechcem aby ma riešila Ficova kurtizána a Čižnár-Gašparovičovi protežanti 13
 6. Juraj Paškuliak: Matovič je zákerný podrazák. Vie len intrigovať a rozvracať 10
 7. Andrea Ostrihoňová: Otužovanie NIE JE kváskovanie 9
 8. Rudolf Pado: Papaláši u Kollára 7
 9. Otilia Horrocks: Poznáš? Podľa záchoda sa pozná kultúra národa 6
 10. Mišo Šesták: Keď si sovietsky vojak nesmie vypiť 5

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Som Boris a priatelia stala sa mi taká nehoda plus Video
 2. Vladimir Marunciak: O obzeraní sa za ženami
 3. Peter Slivovic: Pravé Ja
 4. Miriam Studeničová: Neprípustné zotrvávanie v nevedomosti a jej ospravedlňovanie
 5. Vladimír Bohm: USA je v skutočnosti bez prezidenta a potrebuje záchranu – strednej línie
 6. Mikuláš Lakatoš: Op – Ed: Community Healthcare in Slovakia – do we all have equal access to it?
 7. František Cudziš: O nebezpečestvách „učených kecov“ (tentoraz o „chaose“)
 8. Richard Gajarský: Šialenci za klávesnicou.
 9. Roland Ondrus: Qantas chce povinnosť očkovania pre pasažierov!
 10. Radoslav Žilinský: Zimný oddych na 1000 rôznych spôsobov


Už ste čítali?