Sme v kríze. Prekopme aj podporu v nezamestnanosti

Autor: Milan Kuruc | 1.4.2020 o 17:57 | Karma článku: 7,20 | Prečítané:  2653x

No dobre. Je čas prekopať podporu v nezamestnanosti. Sme v kríze, aj ja osobne dostávam tonu správ o tom, ako ľudia dostávajú výpovede a „musia“ podpisovať dohody o skončení pracovného pomeru. 

“Stratila som prácu, mám dve deti a živím ich sama, čo mám robiť?” Takýchto správ som podostával desiatky. Nie všetky boli od mamičiek samoživiteliek. Boli to aj prozaickejšie, menej srdcervúce príbehy o tom, ako ľudia prišli o prácu, tým pádom aj o príjem, ale nárok na podporu nemajú, lebo v posledných 4 rokoch neodpracovali 2 roky. Nájom či hypotéku však platiť musia a jesť potrebujú tiež.

Iní zase 2 roky odpracovali, ale sú v rizikovom veku, majú po 50tke a takíto ľudia sa ťažšie zamestnávali aj v časoch najväčšieho ekonomického rozmachu, nieto ešte v kríze. Zjednodušene: dnes máte nárok na podporu v nezamestnanosti vo výške 50 % svojho predchádzajúceho platu po dobu 6 mesiacov. Ale to len v prípade, že ste predtým 2 roky v posledných 4 rokoch pracovali.

Je čas upraviť to a prispôsobiť sa dobe. Ministerstvo práce síce dáva návrh na predĺženie poberania podpory o 1 mesiac, ale to nestačí. Mali by sme presadzovať dlhšiu dobu poberania podpory pre zamestnancov, ktorých vek sa blíži dôchodkovému veku a nemôžu si nájsť zamestnanie. Môžeme to pokojne odstupňovať. Napríklad ľudia po 50tke budú mať nárok na podporu 9 mesiacov a ľudia vo veku 55 rokov a viac budú mať nárok na podporu 12 mesiacov.

Okrem predĺženia času, počas ktorého vám plynie podpora, by sme mali skrátiť aj tzv. čakaciu dobu. Musieť pracovať 2 roky na to, aby ste mohli poberať podporu, je príliš dlho. Skráťme to. Pokojne na rok alebo polrok. Taká dlhá čakacia doba (2 roky) vyžaduje dlhodobé stabilné miesta a nie je vhodná pre prechod z jedného miesta na druhé, čo je bežný jav v čase krízy, kedy sa ľudia musia vyrovnať s rýchlymi zmenami v zamestnaniach. Spôsobov, ako prekopať podporu v nezamestnanosti (dávku, čas poberania alebo podmienky nároku), je naozaj dosť.

Pozrime sa, ako to majú na západe a inšpirujme sa:

DÁNSKO

V Dánsku môžete poberať podporu 2 roky s rozšírením až na 3 roky, pričom za každú odpracovanú hodinu sa vám prideľujú dve hodiny podpory navyše. Takže, ak odpracujete mesiac, dostanete dva mesiace podpory. Podpora v Dánsku je pre uchádzača o zamestnanie až do výšky 90 percent predchádzajúceho platu.

HOLANDSKO

V Holandsku môžete žiadať o podporu už aj vtedy, keď vám znížili úväzok na polovicu (tak je to aj v Nórsku). Podpora je prvé dva mesiace vo výške 75 % predchádzajúceho platu, potom 70 % predchádzajúceho platu. Poberať ju môžete v závislosti od toho, ako dlho ste predtým pracovali, maximálne až dva roky.

RAKÚSKO

V Rakúsku poberáte podporu 5 mesiacov až 1 rok. Tiež v závislosti od toho, koľko máte rokov a ako dlho ste predtým pracovali. Dávka je 55 až 60 % z čistej mzdy, no ak máte rodinu, tak sa dávka šplhá až do výšky 80 % čistej mzdy.

NEMECKO

V Nemecku závisí podpora tiež od veku a od toho, ako dlho ste predtým pracovali. Vychádzajú z toho, že čím ste starší, tým ťažšie si hľadáte prácu, preto je podpora pri vyššom veku dlhšia. V zásade platí, že v tejto krajine poberáte podporu polovicu času z toho, koľko ste boli predtým zamestnaný. Robili ste 12 mesiacov? Podpora 6 mesiacov. Robili ste dva roky? Podpora rok. Robili ste 4 roky? Podpora 2 roky. Výška podpory je 60 % z čistej mzdy, ale ak máte deti, je to 67 %.

Vyspelé západné krajiny majú systém podpory v nezamestnanosti štedrejší, ale aj komplikovanejší, s mnohými podmienkami a výnimkami. 

Začnime sa správať civilizovane a berme si príklady z tých krajín, kde to už vymysleli. V Holandsku máte napríklad prvých 6 mesiacov poberania podpory plnú slobodu vo výbere ďalšieho zamestnania. A až po tejto dobe vás môže úrad vyradiť z evidencie, ak odmietnete pracovné miesto, ktoré vám ponúkol.

Ako vidíte, variovať sa to dá rôzne. Som rád, že ministerstvo práce zavadilo o podporu v nezamestnanosti aspoň myšlienkou a predkladá návrh na predĺženie podpory o 1 mesiac. Ale toto je kozmetická úprava. Prekopme to celé.

*Autor je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch.

--
Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o pracovných podmienkach a nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

Článok bol pôvodne zverejnený na glob.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bihariová: Také Palermo ako Matovič, si nedovolili ani za Fica

Štát nemôže fungovať tak, že premiér má dobrý nápad a to stačí, hovorí nová šéfka PS.

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA

Pokazili sme si to (píše Michal Havran)

Od štábov nepotrebujeme strašenie, ale informácie.

Píše László Sólymos

Matovičovo gesto Maďarom bolo fiasko

Premiér dostal facku vo forme memoranda od strany SMK.


Už ste čítali?