reklama

So zvyšovaním miezd vraj treba brzdiť

Keď sa v roku 2008 blížila kríza, našlo sa len zopár nevypočutých jedincov, ktorí na jej príchod upozorňovali. A neboli to šéfovia bánk, ani šéf amerického FEDu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Tí žili v ilúzii nekonečného rastu a nechápali, keď zistili, že ekonomické modely, ktoré im predpovedali dlhodobý rast, aj keď vyzerali veľmi múdro a vedecky, boli vlastne vycucané z prsta.

V každej dobe sa nájdu ľudia, ktorí do vecí vidia. Aj vtedy existovalo zopár jedincov, ktorí mali všetkých päť pohromade a upozorňovali, že celý rast pred rokom 2008 je ekonomická bublina, ktorá čoskoro praskne. Kto z kompetentných ich ale počúval, že áno?

Potom prišla kríza. A zaujímavé na nej bola jedna vec: že sme ju všetci zažili na vlastnej koži. Raz sa o nej bude písať v historických knihách a pre budúce generácie to bude iba čiarka v histórii, rovnako ako je pre nás čiarka v histórii záznam o kríze z roku 1929.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krízu z roku 2008 sme ale zažili my. Zažili sme ju na vlastnom podnikaní, zamestnaní, spoločenskej atmosfére, v novinových článkoch, v televíznych diskusiách. Všetci sme boli pri tom. O kríze, jej priebehu a príčinách vyšli, aj keď to nemám spočítané, určite stovky kníh a analýz.

Potom nastúpil FED a Európska centrálna banka, začali s kvantitatívnym uvoľňovaním a zrazu tu máme ekonomický rozmach. Avšak upozorňujem, že súvislosť medzi tlačením peňazí a ekonomickým rastom je predmetom sporov. A nemáme tu len rast. Zrazu je každý expert aj na krízu. Na tú budúcu. Kým predtým ju ani šéf FEDu nevedel predvídať, teraz už o kríze melie každý. Zrazu je každá zmena v desatine percenta rastu HDP začiatok prichádzajúcej krízy. Kde boli títo experti pred rokom 2008?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odkedy sa verejne začalo debatovať o nízkych mzdách, sú týmito expertami najmä zamestnávatelia. Na každú požiadavku o zvýšenie platov reagujú tým, že nemôžu dať viac, lebo čo keď príde kríza. „A ona určite príde. Možno už o rok,“ hovorievajú. Nemôžu dať viac ťažkých časoch, lebo sú ťažké časy, nemôžu dať viac v dobrých časoch, lebo čo keď prídu ťažké časy.

Nikto v skutočnosti nevie, či príde kríza, či to bude mierne a dočasné spomalenie, nikto nevie kedy a v akej sile, ale zamestnávatelia to už vedia. Miestami to vyzerá, akoby si ju už želali, len aby to mohli tým „pažravým zamestnancom“ vmiesť čo najskôr do tváre.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedno je isté: ak by ste vedeli skutočne s takou presnosťou, ako naši zamestnávatelia, predpovedať príchod krízy, ste miliardári.

Zatiaľ však žijeme v dobe ekonomického rozmachu. Ekonomický rozmach znamená, že firmám rastú objednávky, rastú im obraty, zisky, klesá nezamestnanosť, stúpa zamestnanosť, ale to a priori neznamená, že prudko rastú aj platy. Platy totiž nerastú automaticky. Ani nedostatok pracovníkov automaticky nespôsobuje rast platov, ako sa to snažia ľuďom nahovoriť niektorí ekonomickí apoštoli.

Vidíme, že nedostatok pracovníkov skôr spôsobuje uplakané novinové články zamestnávateľov, ktorí tlačili a napokon aj dotlačili vládu k uvoľneniu pravidiel pre dovoz lacnej pracovnej sily zo zahraničia. Nedostatok pracovných síl sám o sebe nestačí, pretože Slováci stále nemajú v povahe si sebavedomo pýtať za svoju robotu adekvátnu mzdu. Stále nie je v spoločnosti kritické množstvo takýchto ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je pravda, že ten rast miezd je rýchlejší ako v minulosti, ale neviem, koľkí môžete povedať, že ste ho naozaj pocítili na svojich mesačných výplatách. Veľa vás nebude.

Zoberte si, že od júla 2016 do júla 2018 stúpli platy v Maďarsku o 26,4 %. V Česku to bolo o 16 %. V Poľsku za tieto dva roky stúpli mzdy o 12,5 %. A na Slovensku? O 11,4 %. Čiže najmenej z krajín V4.

Aj napriek tomu, že väčšina ľudí na Slovensku zarába úbohé mzdy, ktoré nie sú kompenzované ani všeobecne dobrým pracovným prostredím, nájdu sa nielen zamestnávatelia, Think Tanky (INESS), ale aj niektorí novinári, ktorí budú tento stav obhajovať. Proti snahe o vyššie mzdy argumentujú napríklad tým, že mzdy nám posledné roky rastú rýchlejšie ako produktivita práce.

Človek má z tohto argumentu pocit, že zamestnanci snáď zoberú viac, ako vyprodukujú. Nie je to však tak. Slovenský zamestnanec vyprodukuje priemerne 20,87 eura za hodinu práce. Mzdové náklady zamestnávateľov na zamestnanca (spolu aj so všetkými odvodmi) sú však 10,30 eura na hodinu. Čiže, priemerne vyprodukujete 20,87 eur, ale dostanete z toho 10,30 eur.

Priemerný Rakúšan za hodinu vyprodukuje 51,83 eur, ale mzdové náklady aj so všetkými odvodmi naňho sú 29,70 eur. Priemerný Slovinec vyprodukuje za hodinu 26,84 eur, ale na jeho mzdu zamestnávateľ minie 16,90 eura.

Toto sú oficiálne údaje z roku 2017.

Čiže z toho, čo Slovák vyprodukuje, dostane späť 49 %, zatiaľ čo Rakúšan dostane 57 % a Slovinec 63 %. Priemer Európskej únie je 58 %. Sme teda hlboko aj pod európskym priemerom. Stále je kam rásť a stále nám tie mzdy nerastú dosť rýchlo. Stále sa slovenským zamestnancom objektívne ťažko žije. A zbytočne. Žiadny ekonomický zákon nehovorí, koľko tomu zamestnancovi má ísť. V každom štáte je to inak, a veľa závisí od toho, koľko sú schopní si zamestnanci sami alebo kolektívne vyjednať.

Pritom dobre zaplatení zamestnanci sú dobrí pre ekonomiku, čiže aj pre podnikateľov. Keď ľudia majú peniaze, firmy majú objednávky a aby ich vedeli vykryť, potrebujú najímať ďalších zamestnancov. Vyššie mzdy teda plodia aj vyššiu zamestnanosť a ťahajú ekonomický rast.

Potvrdil to aj Peter Kažimír na svojej poslednej tlačovke, kde hovoril o stave slovenskej ekonomiky. Povedal, že ekonomický rast SR z veľkej časti ťahala spotreba domácností, a to aj vďaka rastúcim mzdám. Hneď vedľa neho sedel Peter Harvan z Inštitútu finančnej politiky, ktorý povedal, že „spotreba domácností nám umožní si udržať dobrú kondíciu.“

Už-už by sa zdalo, že politici začínajú chápať, že ekonomický blahobyt pramení zospodu. Už by sa zdalo, že sa konečne prestávame balamutiť tou miklošovskou a sulíkovskou rozprávkou o tom, ako sa najprv musí dariť firmám, a potom niečo z tej prosperity stečie snáď aj na zamestnancov. Už by sa zdalo, že konečne začíname chápať, že v ekonomike funguje pozitívna spätná väzba medzi tým, ako sa darí ľuďom, a tým ako sa darí podnikom - vďaka tomu, že v dobre zarábajúcich ľuďoch nachádzajú svojich platiacich zákazníkov. Už by sa zdalo...

Keby na tej istej tlačovke minister Kažimír nevytočil celý národ vetou: „Budem premiérovi odporúčať, aby sme sa najbližšie stretli s predstaviteľmi sociálneho dialógu, aby sme možno ubrali apetít niektorým, ktorí bojujú za vyššie mzdy.“

Obrázok blogu

Takže tu to máme: Schizofréniu. Na jednej a tej istej tlačovke ten istý minister hovorí, že náš ekonomický rast ťahá spotreba domácností a vyššie mzdy, a na druhej strane chce tento rast brzdiť.

Miklošovské a sulíkovské ekonomické dogmy sú evidentne v našom myslení zažraté stále hlboko, keď sme schopní tvrdiť dve protichodné veci, bez toho, aby sme si to vôbec uvedomili.

Ja by som teda odporúčal zostať konzistentný aspoň počas jednej 22-minútovej tlačovky a vyhnúť sa schyzoidným pohľadom na ekonomiku. Je to dôležité, pretože zlé ekonomické teórie vedú k zlým politikám, zlé politiky k zlým opatreniam, a zlé opatrenia k zlým výsledkom.

--
Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

Tento článok pôvodne vyšiel na Glob.sk

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  58x

Pôsobí ako podpredseda Energeticko-Chemického odborového zväzu. Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o mzdách, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch. Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu