reklama

Úrady práce sú peklo

Peklo pre uchádzačov, aj pre pracovníkov úradu. A ako každé peklo, aj toto vzišlo z narcizmu a egoizmu. Peklo proste vždy začína tam, kde vás prestane zaujímať ten druhý, a jediný, kto vás zaujíma ste vy sám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

A úrady práce sú toho nešťastným príkladom.

Ako minister práce ledva prídete do kontaktu s vlastnými zamestnancami na ministerstve. Čiže o kontakte s bežnými uchádzačmi o prácu nemôže byť ani reči. S kým však do kontaktu denno-denne prichádzate, sú vaši kolegovia a novinári. A tí sa pýtajú stále to isté: „Akú máme nezamestnanosť a kedy nám klesne?“ Tak sa obmedzíte už len na riešenie tejto otázky.

Ako minister financií sa chcete pred verejnosťou pochváliť vyrovnaným a dobrým rozpočtom. Ako minister práce sa chcete pochváliť dobrou štatistikou o nízkej nezamestnanosti. A problém nastáva vtedy, keď ste pre toto ochotní urobiť hocičo bez ohľadu na to, aký to má dopad na životy tých, čo sa ocitli v jednom z ťažších období svojho života: nemajú zamestnanie a nemajú príjem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sem tam ku mne preniknú informácie, že niektorí šéfovia úradov práce dostávajú „zhora“ telefonáty, že keď do nejakého termínu nebude nezamestnanosť v regióne taká a taká, prídu, napríklad, o svoju stoličku. A teraz si predstavte, čo takýto tlak spôsobí na bežnom úrade práce. Poznáme to ako systém padajúceho hovna, a jediný, kto si to odskáče, sú zamestnanci úradu a úplne najviac nezamestnaní uchádzači.

A tak vám začne úrad práce ponúkať „vhodné“ zamestnanie, ktoré ak odmietnete, vyradí vás pre nespoluprácu z evidencie. A v čase, keď nemáte príjem, zostanete po vyradení defakto pokutovaný sumou 63,84 euro mesačne, pretože si musíte sami platiť zdravotné poistenie. Dobré, nie? Buď príjem máš a z neho platíš percentuálny odvod na zdravotné poistenie, alebo príjem nemáš, a platíš rovno vyše 60 eur. Toto je pre ľudí privysoká suma, aj keď zarábajú bežnú slovenskú mzdu, nieto ešte, keď sú bez príjmu. Potom sa, samozrejme, mnohí dostávajú do exekúcií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Úrady práce, alebo takzvané job centrá fungujú po celej Európe. Ale naše úrady si vybudovali už tak zlé meno, že ľudia bežne volajú po ich zrušení, namiesto toho, aby volali po ich správnom fugnovaní. Dobre fungujúci úrad vám v čase straty zamestnania má totiž naozaj podať pomocnú ruku a dostať vás bez ujmy na zdraví cez toto nepríjemné životné obdobie. Má vám nielen pomôcť nájsť si prácu, motivovať vás k jej hľadaniu, ale poskytnúť vám i vhodné poradenstvo a zmysluplné kurzy. Určite vám nemá pomáhať do exekúcie alebo do dlhov.

Za čo vás vyradia?

Úrad práce má pri ponuke vhodného pracovného miesta prihliadať na vašu kvalifikáciu, odborné zručnosti, vzdelanie, či zdravotnú spôsobilosť. Ak takúto ponuku odmietnete, vyradí vás z evidencie pre nespoluprácu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A keďže ministerstvo potrebuje dobré štatistiky, ide sa! Ponúkame!

„Mám gymnázium s maturitou, za sebou kurzy účtovníctva vo všetkých moduloch s certifikátom, celý život som pracoval v kancelárii a vo viacerých finančných sektoroch.“ A ponuka úradu? „Stavebný robotník!“ Odmietol si? Von! Vyradený!

„Úrad mi poslal doporučene zásielku, no v schránke som si nikdy nič nenašla, preto som ju ani nemohla prevziať.“ Von! Vyradená! (A to žijeme v dobe, keď existujú telefóny a emaily.)

Staráte sa o chorú babku, nemáte fyzickú kondíciu, nemáte potrebné zručnosti, ale úrad predsa vie, čo je pre vás vhodné zamestnanie: „Budeš baník! Nie? Vyradený!“ (Pán sa našťastie nedal, odvolal sa, a vyradenie bolo zrušené.)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Že máte záujem o prácu v administratíve? Pohoda. Tu je ponuka práce na vysokozdvižnom vozíku. Neprijímate? Von! Vyradená!

Nočná práca a práca na zmeny sú po zdravotnej stránke tie najrizikovejšie. Nielenže kvôli nim stúpa riziko cukrovky, rakoviny a srdcových chorôb, ale nočná práca dokáže vyvolať i epilepsiu. Že máte v papieroch od lekára, že nie ste vhodný na nočnú prácu? Ale no... Aký problém? Tu je pracovná ponuka: nočné! „Neprijímate? Von!“

Vám sa to možno nestalo, ale jednému pánovi áno. Otec mu zomrel a išiel na pohreb až do Petrohradu. Okrem návštevy samotného pohrebu, musel tento človek ako priamy príbuzný povybavovať aj iné veci. Bohužiaľ sa oneskoril, a na úrad prišiel o dva dni po termíne. Napriek dokladu o úmrtí: Von! Vyradený!

„Mne tiež ponúkli prácu. Ale nevyhovovali mi spoje a pracovný čas pri mojich dvoch malých deťoch. Úrad ma hneď vyradil.“ To môžeme nazvať konečne dobrá rodinná politika!

Ste z Košíc? Nevadí, pôjdete robiť do Senca a vaša mzda v čistom bude 520 eur. Neberiete? Deti nemáte, takže von. Vyradený!

Úrady jednoducho ponúkajú tie miesta hlava - nehlava a bez ľadu a skladu. Preto vás možno neprekvapí ani to, že magisterke ponúkli miesto zvárača. Menej bizarnejšie sú už ponuky pre slobodných ľudí, ktorým ponúknu prácu 300 alebo 400 kilometrov od bydliska. Vy ju odmietnete a vyradia vás.

Vraj Slováci sa nechcú sťahovať za prácou. Tristotisíc našich krajanov v zahraničí a polovica východu v Bratislave by asi nesúhlasila. Sťahovať sa do iného mesta za prácou musí mať pre vás nejakú výhodu, musí sa to oplatiť. Pracovné miesta za 600 eur v hrubom, pričom noci trávite na ubytovni s ďalšími tromi kolegami nie sú teda žiadne terno.

Pravda je taká, že Slováci sa nechcú sťahovať za neperspektívnou prácou. Slovensko nie je USA, kde dostanete dobrú pracovnú ponuku v Seattli, Washingtone, L.A., New Yorku, Bostone, San Franciscu, či Chicagu. U nás ju pravdepodobne viete dostať iba v Bratislave.

Uchádzači pracovné ponuky jednoducho nechcú prijať častokrát preto, lebo vedia, kam ich posielajú. O mnohých firmách im je známe, že v nich nechce robiť nikto, kto má kúsok zdravého rozumu. Vyznačujú sa obrovskou fluktuáciou, katastrofálnym správaním manažmentu k podriadeným, slabou výplatou a zlými pracovnými podmienkami vôbec.

Úrad práce má byť pre ľudí, nie pre ministerstvo

Úrady práce sú jedno z prvých miest, kde takmer každý z nás príde do styku so štátom. Tieto úrady by mali byť výkladnou skriňou správania sa štátu k svojmu občanovi. Nemá to byť mínové pole, ktoré vás môže priviesť až k exekúcii. Nemajú tam sedieť pracovníčky, ktoré vám zataja dôležitú informáciu a potom vám oprsklo povedia, že ste si to mali prečítať na nástenke za rohom. Ani v banke vás neodkazujú na všeobecné obchodné podmienky, ale všetko vám ochotne vysvetlia. 

Dostali sme sa vlastne do situácie, kedy si uchádzač o zamestnanie už ani nemôže vyberať, kde a za akých podmienok bude pracovať. Ani akú prácu chce robiť. Proste nie. Buď berieš, čo ti dávame, alebo hybaj. Firma si vyberať môže, ty nie. Byť evidovaný na úrade práce začína byť pre mnohých traumou. Nemôžete zmeškať termín už ani kvôli pohrebu, alebo nedoručenej zásielke. To je absurdné. Takto to nemá fungovať.

Nezamestnanosť

Minister práce to proste nemá ľahké. Nezamestnanosť v Poľsku 3,8 %, v Maďarsku 3,7 %, v Čechách 2,2 %. U nás? 7,4 %. A novinári za chrbtom. To sú čísla z európskeho štatistického úradu. Ten meria nezamestnanosť trochu inak ako naše ministerstvo. Podľa nášho ministerstva je nezamestnanosť 5,42 %. Jasné, keď ľudí vyraďujeme, pretože účtovník nechce robiť stavebného robotníka alebo keď ich posielame nie vždy na zmysluplné rekvalifikačné kurzy, aby nám potom nefigurovali v štatistikách, tak sa vieme dostať aj takto nízko.

A to je druhá vec. Nezamestnanosť sa totiž neznižuje len vyraďovaním, ale aj tým, že človeka pošlete na absolventskú prax, alebo na rekvalifikačný kurz. A práve na toto sa sťažujú pracovníci úradov práce, na ktorých je tam za pár šupov vyvíjaný tlak, aby posielali uchádzačov na nezmyselné kurzy, ktoré robia pre úrady podľa ich slov spriaznené firmy. Pre uchádzačov to nemá žiadnu pridanú hodnotu, ale vzdelávacie firmy si prídu na svoje.

Proste miesto, kde si každý hľadí iba na svoj záujem, len nie na záujem uchádzača. Proste peklo.

Preto treba urobiť dve veci.

Riešenie

Po prvé, vyradení uchádzači. Proti neférovému vyradeniu sa určite odvolajte. Je veľká šanca, že uspejete.

Po druhé, pracovníci úradov práce. Viem, že toho máte už celkom dosť aj vy. Preto sa poďme rozprávať o tom, ako sa veci majú naozaj a čo treba zmeniť ako prvé, aby sa z úradov práce stalo miesto, ktoré nikoho nebude zbytočne traumatizovať. Naopak, úspešne uchádzača prevedie obdobím hľadania práce tak, že ho bude motivovať prácu si nájsť, pomôže mu vylepšiť jeho schopnosti a kvalifikáciu, rozšíriť sieť kontaktov, naučí ho o prácu sa správne uchádzať a nakoniec mu pomôže tú prácu aj získať. Ale relevantnú prácu.

Nebojte, nikomu vaše meno neprezradím. Napíšte mi a spolu to vyskladáme. Môj mail je milan.kuruc[zavináč]gmail.com

MINISTERSTVO ZAREAGOVALO:

Potom, čo tento článok minulý týždeň vyšiel na serveri glob.sksom hovoril s vedením ministerstva práce. Ubezpečili ma, že vec sa má naopak: že minister je práve ten človek, ktorý kladie dôraz na to, aby bola ľuďom ponúkaná adekvátna práca, či už po kvalifikačnej stránke, aj po geografickej. Zároveň ma upozornili, že podobné podnety chodia aj im a že všetky preverujú, a že to nebude inak ani teraz. Preto chcem osloviť vás, vyradených uchádzačov, ktorí cítite krivdu. Zoberme ministerstvo za slovo a ak chcete preveriť, či bolo vaše vyradenie oprávnené, napíšte mi vaše meno, čo sa presne stalo, kedy to bolo a na ktorom úrade práce. Postarám sa o to, aby sa to dostalo k tým najkompetentnejším. 

A obyčajní zamestnanci úradov práce, s vami to urobme inak, s vami naštartujme zmenu. Vy na úradoch práce pracujete, vy tie úrady poznáte. Vy viete veľmi dobre povedať, čo nefunguje, aké sú príčiny, čo sú tie najväčšie problémy a čo treba radikálne zmeniť, aby sa vám dobre a zmysluplne pracovalo. Vy viete takisto povedať, čo naozaj dobre funguje, a na čom sa dá stavať. Vy ste tí, ktorí možno pociťujú rôzne neprimerané tlaky "zhora" a dobre vedia, aká je realita. Tak dajme hlavy dokopy. Jediný, kto by mal teraz dostať hlavné slovo, ste vy. Ak sa bojíte o svoju anonymitu, ubezpečujem vás, že ju máte zaručenú. Ale ak predsa nechcete riskovať, vyplňte tento anonymný formulár a skúsime úrady práce dať spolu do poriadku. Všetko, čo mi spíšete poslúži na to, aby sme si urobili úplný obraz o situácii na úradoch práce a začali rokovať s ministerstvom práce o zmene.

--
Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  58x

Pôsobí ako podpredseda Energeticko-Chemického odborového zväzu. Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o mzdách, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch. Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu