reklama

Slabým firmám pomôžu už len vyššie mzdy

Už zase ten fetiš s produktivitou. Nezarábate dosť, lebo pracujete v neproduktívnych firmách, ktoré na vyššie platy jednoducho nemajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Toto si zobrali naši novinári z najnovšej analýzy Inštitútu finančnej politiky, ktorá sa volá Lesk a bieda firiem na Slovensku.

A pritom tá analýza ukázala oveľa viac, než len akúsi depresiu. Analytici z ministerstva financií v nej skúmali firmy, ktoré pôsobia na Slovensku a zároveň aj v zahraničí. A je jedno, či má táto firma zahraničného vlastníka alebo slovenského, jednoducho, aby sa firma dostala do skúmanej vzorky, musí pôsobiť aj u nás, aj mimo Slovenska.

A dozvedeli sme sa z nej veľmi zaujímavé veci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad, že produktivitu práce u nás ťahá 30 percent firiem, ktoré vytvoria asi 70 percent celkovej pridanej hodnoty. Tieto firmy síce majú obrovskú produktivitu, no zamestnávajú iba tretinu zamestnancov. Na druhej strane tu máme 70 percent slaboproduktívnych firiem, ktoré síce zamestnávajú 70 percent zamestnancov, ale vyprodukujú len 30 percent z celkovej pridanej hodnoty.

Motá sa vám z tých čísel trochu hlava? Nevadí, nie je to zložité. Jednoducho povedané, máme tu malý počet firiem, ktoré produkujú (rozumej zarábajú) veľa, ale zamestnávajú málo ľudí, a zároveň tu máme veľmi veľa firiem, ktoré produkujú (rozumej zarábajú) málo, no zamestnávajú veľmi veľa ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A prirodzene, tieto slaboproduktívne firmy, ktoré zamestnávajú najviac ľudí, nemajú peniaze na to, aby zvýšili mzdy. A preto, ak chceme vyššie mzdy, tak sa musíme zamerať na zvýšenie tohto podpriemerného výkonu väčšiny firiem. Ako to urobiť, to už analýza na rovinu nepovedala, no napriek tomu v nej tá odpoveď je. Ekonomickí novinári si ju však zase akosi nevšimli a vec s platmi odbili nízkou produktivitou a bodka.

Nielenže vy celé roky cítite, že napriek vašej snahe nezarábate toľko, čoho je vaša práca hodná, ale dokonca to ukazujú aj všetky makroekonomické štatistiky. Už aj vrabce čvirikajú o tom, že z nášho HDP ide na mzdy oveľa menej ako v západných krajinách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A chlapci z ministerstva financií to isté potvrdili vlastnými prepočtami. Povedali, že Slovensko má nominálnu produktivitu na úrovni 55 percent priemeru EÚ, no na mzdy u nás ide len 44 percent priemeru EÚ. Presne na tomto sa ukazuje, že naši zamestnanci sa môžu utrhnúť aj z reťaze, prestať spávať a pracovať od nevidím do nevidím, ale mzdy produktivitu budú nasledovať len odtiaľ-potiaľ. Vyprodukujete, ale na výplatnej páske to nevidíte.

Ak by bola pravda, že mzdy závisia len od produktivity, a že nízka produktivita je príčinou nízkych platov, potom by aj mzdy mali byť na úrovni 55 percent priemeru EÚ (tak ako produktivita). A to by znamenalo presne to, čo som hovoril Dagovi Danišovi v tomto rozhovore: že priemerná mzda na Slovensku by nebola 954 eur, ale už teraz, presne dnes, by sme mohli mať priemernú mzdu 1200 eur. To je presne tých 11 percentuálnych bodov, čo nám chýbajú do 55 percent priemeru EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To ale nie je všetko. Chlapci z ministerstva priamo hovoria, že to nie je len o produktivite, ale aj o tom, ako sa pridaná hodnota u nás rozdeľuje. A čuduj sa svete, Slovensko je zase krajina, kde ide zamestnancom z pridanej hodnoty najmenej v celej EÚ. Dobré nie? Za nami je už len Írsko, ale to sa neráta, lebo jeho účtovníctvo je skreslené ziskami, ktoré si tam prelievajú nadnárodné firmy.

Obrázok blogu

zdroj: IFP

Inými slovami: Slováci zase raz vyprodukovali, no nejak sa to na ich výplatné pásky nedostalo.

Ako je to možné? Na to tiež dávajú odpoveď chlapci z ministerstva: zahraničné firmy na Slovensku prerozdeľujú menej pridanej hodnoty na mzdy ako ich sesterské firmy v západných krajinách. A sme doma. Nikto tu nepýta nemecké mzdy, ale aspoň by sa ten vyprodukovaný koláč mohol rozdeľovať ako na západe. Čo poviete?

A aj samotná analýza hovorí, že napriek tomu, že vo vysokoproduktívnych firmách sú celkovo mzdy vyššie, je výška miezd na pridanej hodnote týchto firiem relatívne nízka. To v ľudskej reči znamená, že aj razantné zvýšenie miezd by pre takéto spoločnosti bolo finančne úplne v pohode.

A tu sa dostávame k pointe: ako zvýšiť produktivitu tej väčšiny neproduktívnych firiem. Jednu odpoveď na to dáva manažér z konzultantskej firmy Centire:

Obrázok blogu

Druhá časť odpovedi je v samotnej analýze.

Väčšina slovenských nízkoproduktívnych firiem svoju produktivitu nikdy nebude môcť zvýšiť, kým nebude mať zákazníkov. Ako podnikateľ sa môžete snažiť, koľko chcete, ale keď nemáte komu predávať svoje výrobky, tovary alebo služby, pretože ľudia nemajú peniaze, tak sa z vás nikdy super produktívna firma nestane.

A to klbko musíme konečne niekde rozmotať. So zvyšovaním miezd preto treba začať v tých vysokoproduktívnych firmách, o ktorých chlapci z Inštitútu tvrdia, že ich mzdové náklady sú relatívne nízke k ich produktivite. Ak tieto podniky nezačnú riadne platiť svojich zamestnancov, budú na to naďalej doplácať malé slovenské firmy. To, že vysokoproduktívne firmy zamestnávajú len 30 percent zamestnancov nie je zlá správa, je to dobrá správa. Pretože 30 percent zamestnancov je dosť.

Dosť na to, aby sa z nich stala armáda dobre a férovo platených ľudí, ktorá potom bude nosiť svoje peniaze menším firmám a pomôže im tak rásť. Odmeňovať ľudí férovo znamená odmeňovať ich podľa toho, čo skutočne vyprodukujú a podľa kľúča, akým rozdeľujú firmy pridanú hodnotu na západe.

Dostali sme sa do situácie, kedy veľké podniky kanibalizujú tie malé cez nízke mzdy svojich zamestnancov. Malé podniky tým trpia, veľkým to vyhovuje, oni majú svojich bohatých zákazníkov prevažne inde.

Sami od seba však firmy, ktoré na to majú, svojim zamestnancom mzdy len tak nezvýšia. Tie si musia vypýtať samotní zamestnanci, musia sa organizovať v odboroch, a musia vyjednávať. A malí podnikatelia by sa mali prví postaviť na podporu týchto zamestnancov. Inak nás nebude donekonečna trápiť len pracujúca chudoba, ale aj podnikajúca chudoba.

--

Tento komentár som pôvodne zverejnil na Glob.sk

--
Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  58x

Pôsobí ako podpredseda Energeticko-Chemického odborového zväzu. Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o mzdách, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch. Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu