reklama

Darček od nás: zverejňovanie miezd v inzerátoch

Prvého mája začal platiť zákon o povinnom zverejňovaní miezd v inzerátoch a my sme sa vďaka nemu na sviatok práce zobudili do civilizovanejšieho sveta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Teraz inzeráty na pracovných portáloch, kde vám sľubujú dynamický a mladý kolektív, možnosť sebarealizácie, prácu v nadnárodnej spoločnosti a jabĺčko raz za mesiac na vašom stole vyzerajú inak, keď tam svieti suma 500 euro v hrubom. To je v čistom tak 415 euro.

So zverejnenou mzdou je klikanie po pracovných portáloch zrazu úplne iný a niekedy aj zábavný zážitok. Napríklad, Billa vám ponúka základnú nástupnú mzdu 576 eur, čo je 464 eur v čistom, a následne sa to snaží vyvážiť jedným kilometrom benefitov. Jedným z nich je, napríklad, mzda načas alebo príplatky za soboty a nedele. Ďalším benefitom sú podľa Billy stravné lístky alebo práca v nadnárodnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Snažím sa predstaviť si, aké to asi je, keď žijete v Bratislave a na bankovom účte vám každý mesiac pípne 464 eur plus nejaká malá variabilná zložka, ktorú Billa sľubuje, a vy si s úľavou pomyslíte, že pracujete pre nadnárodnú spoločnosť, že ste mzdu dostali načas a rovnako vám prihrali aj príplatky za víkend. Všetko, na čo ste mali nárok aj zo zákona.

A nie je to len Billa. Aj firma NAY. Tá dokonca inzeruje základnú zložku mzdy ďaleko pod hranicou zákonnej minimálnej mzdy. Medzi benefitmi tiež nájdete mzdu načas alebo prácu v úspešnej spoločnosti. Takej úspešnej, že základnú mzdu musia udávať pod úrovňou minimálky. V tejto firme vraj môžete čerpať aj dlhodobé neplatené voľno. To asi využijete, keď si skutočne budete chcieť zarobiť na vlastné živobytie, napríklad v Nemecku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niektoré inzeráty sú tak absurdné, že mi tam chýba už len benefit: „robota“.

Keď sme zákon o povinnom zverejňovaní presadzovali, zamestnávatelia boli najkreatívnejší vo vymýšľaní výhovoriek, prečo je zákon o povinnom zverejňovaní zlý. Najprv vykrikovali, že je to administratívna záťaž. Pretože naťukať do inzerátu mzdu za štyri sekundy je asi neznesiteľné bremeno.

Potom vykrikovali, že potrebujú počuť predstavu o mzde od uchádzača prví, pretože to im prezradí charakterové vlastnosti uchádzača. Predstavujem si to ako personalistickú numerológiu. Poviete číslo a podľa cifier vám povedia: „Uhm, jednotka, to znamená, že viete dobre komunikovať. Je tam aj dvojka, ste empatický. V čísle chýba päťka, nemáte silnú vôľu, ale máte tam deviatku, to je analytické myslenie…“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A nakoniec kričali, že oni vlastne mzdu určiť nevedia, pretože netušia čo za uchádzača im príde na pohovor a preto je nezmyslom, aby firma povedala svoju predstavu o mzde prvá. A ešte dodali, že mzda sa ľahko určuje na nízkych, výrobných pozíciách, ale mnohé pozície sú kreatívnejšieho charakteru. A tak si dnes preklikáte pracovné portály a zistíte, že osádzač dopravných značiek má toľko isto ako grafik. Klikáte a zistíte, že či robíte v banke, či robíte mzdárku, či ste skladník, vodič, pracovník na reklamačnom, asistentka riaditeľa alebo DPH účtovník s nemčinou, predstava firmy je tak od 800 do 1000 eur. Toľko k tým kreatívnym pozíciám.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri surfovaní na pracovných portáloch však nájdete aj pekné sumy, trebárs od 1500 euro až do 3000 euro. Nájdete aj inzeráty s vyváženými požiadavkami a ponúkanou odmenou. So mzdou v inzeráte dostávate ucelenú informáciu o ponuke firmy, o jej serióznosti a prístupe k zamestnancovi.

Skutočným dôvodom, prečo sa firmy bránili zverejňovaniu miezd bola strata vyjednávacej pozície, vďaka ktorej sa firma dozvedela vašu predstavu o mzde prvá, ale vám svoju predstavu neprezradila. Ich jediným cieľom bolo dotlačiť vás k súhlasu dobre pracovať za čo najnižšiu mzdu.

Je vybabrať takto s uchádzačom prirodzeným záujmom firmy? Je. Ale aj zamestnanci majú svoje prirodzené záujmy, a to napríklad poznať nielen ponuku benefitov ale aj ponúkanú mzdu na inzerované pracovné miesto. A to sa teraz podarilo. To, čo platí v Rakúsku sme zaviedli aj na Slovensku. A Česi, Maďari a Poliaci nám teraz môžu závidieť. Postavenie zamestnancov sa zlepšilo.

Moja známa mi napísala: „Dlho som sa k tomu nemala, ale teraz som našla inzerát na podobnú pracovnú pozíciu, akú robím teraz. Ponúkajú 1100 až 1500. Trúfam si na 1500. Skúsenosti na to mám. Doteraz som zarábala 950. Videla som tri ďalšie pracovné ponuky, tie mzdu uvedenú nemali, a tak som tam životopis ani neposlala. V pondelok idem na pohovor.“

Zdá sa, že zákon nám v praxi pekne funguje. Užite si ho.

--

Tento komentár som pôvodne zverejnil na Glob.sk

--
Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  58x

Pôsobí ako podpredseda Energeticko-Chemického odborového zväzu. Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o mzdách, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch. Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu