Koniec nízkym mzdám: Nepanikárte, organizujte sa!

Autor: Milan Kuruc | 10.1.2017 o 18:45 | Karma článku: 10,68 | Prečítané:  7829x

Keď som sa v roku 2014 rozprával s niektorými politikmi o tom, že na Slovensku ľudia nemajú z čoho žiť, aj keď drú od rána do večera v plechových búdach zahraničných investorov, bolo mi povedané, že je to lepšie ako žiadna práca.

Keď som namietal, že živorenie snáď nemá byť zmyslom pracovného úsilia človeka, a že nám tu narastá počet chudobných pracujúcich, títo politici sa pojmu pracujúca chudoba zasmiali.
 
Po tejto reakcii som sa rozhodol problém chudoby zamestnancov riešiť po svojom a v prvom kroku som založil stránku Pracujúca chudoba na Facebooku. Táto aktivita ma spojila s viacerými ľuďmi a v lete 2016 sme spolu založili občianske združenie Pracujúca chudoba.
 
Naším cieľom je dosiahnuť jedno: zmeniť v spoločnosti pohľad na zamestnanca ako na produktívneho jedinca, ktorý si zaslúži byť za svoju prácu správne a spravodlivo odmenený. Dôvody, prečo si to zaslúži, sú dva: Jeden je morálny – pretože je to tak správne. A jeden je ekonomický: pretože čím viac peňazí majú zamestnanci, tým viac zákazníkov majú podnikatelia, ktorí potom vďaka zvýšenému dopytu najímajú ďalších zamestnancov. To, čo tvorí pracovné miesta, nie sú veľkorysí podnikatelia, čo sa ráno zobudia s chuťou vytvoriť nové pracovné miesto, ale je to dopyt po ich tovaroch, výrobkoch a službách.

Myslíme si, že už by stačilo adorovania ziskuchtivosti vlastníkov na úkor životov státisícov zamestnancov, ktorí tieto zisky vytvárajú. Takáto paradigma doviedla svet do obrovských príjmových nerovností a ten sa začína zobúdzať. A spať by sme nemali ani my.

Našou prvou aktivitou bolo vydanie brožúrky a októbrové spustenie kampane Koniec Nízkym Mzdám! V nej sme zozbierali citáty viacerých slovenských osobností, ktorí sa verejne k téme nízkych miezd vyjadrili a dali sme dokopy základné makroekonomické ukazovatele, ktoré hovoria, ako tragicky sú naši zamestnanci zneužívaní.
 
Okrem toho, že nám takmer všetci citovaní vo vydanej brožúrke prisľúbili podporu, od jej vydania nás kontaktovali rôzni ľudia: bežní zamestnanci, ktorí nám referujú o situácii v ich podnikoch, kontaktovali nás aj zamestnanci úradov práce, ktorí kampaň podporujú, kontaktovali nás aj ľudia z vlády, kontaktovali nás aj opoziční poslanci, kontaktovali nás odborári a dokonca aj niektorí podnikatelia, ktorí si tiež uvedomujú, že na nízke mzdy doplácajú oni sami. Na jednu brožúrku celkom slušná odozva.
 
Kampaň je zatiaľ v plienkach a širšia verejnosť sa o nej dozvedá postupne. V mnohom bude záležať od nás, od Vašej pomoci a od toho, ako sa k nej postavia médiá. Kampaň zatiaľ oslovila novinárov z kosicednes.sk.  A evidentne aj analytikov z inštitútu INESS, ktorí sa samozrejme zase podujali k otrepanému vysvetľovaniu toho, prečo sú nízke mzdy na Slovensku vlastne v poriadku.
 
Cieľom kampane je jedna jediná vec: odtabuizovať tému nízkych miezd a nahlas o nej hovoriť ako o vážnom morálnom a ekonomickom probléme, ktorý brzdí zvyšovanie blahobytu celej spoločnosti - teda nás všetkých. Keď sú raz ekonomické úspechy firiem a Slovenska kolektívnym úsilím, nemôžu ovocie tohto úspechu zbierať iba vlastníci. Bodka. O tom sa doteraz mlčalo, preto o tom treba začať hovoriť.
 
 A karta sa pomaly obracia. Zamestnanci sa zobúdzajú. Na pochod za vyššie mzdy prišlo do Spišskej Novej Vsi vyše 1000 ľudí. A to nie je málo. Za to patrí vďaka východoslovenským odborárom z OZ KOVO, ktorí si konečne povedali, že treba robiť rázne kroky a začali ľudí organizovať.
 
Medzi sviatkami sa stihli zorganizovať už aj kamionisti. A historicky prvý štrajk odštartovali aj zamestnanci PPS Group v pondelok 9. 1. 2016 v Detve. Len do toho!

Okrem toho v sektore železničnej a autobusovej dopravy sú zamestnanci vďaka schopným odborom v štrajkovej pohotovosti. A dozvedel som sa, že zamestnanci išli do takejto pohotovosti aj v podnikoch LKW Komponenten s.r.o. a FM SLOVENSKÁ s.r.o.. A toto hovoríme len o odborároch z OZ KOVO. 

     Motto zamestnancov roku 2017 bude: Nepanikárte, organizujte sa!
 

 
     Rok 2017 začne pomaly patriť zamestnancom a my na tento rok predpovedáme:

  • Ďalšie znižovanie nezamestnanosti a rast zamestnanosti – to však samo o sebe na rast platov stačiť nebude, preto očakávame zvýšenú mieru štrajkov a protestov zamestnancov za vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky v priebehu celého roka;
  • nakoľko zamestnávatelia sa so zvyšovaním miezd nebudú chcieť zmieriť, očakávame silnejúci tlak na dovoz pracovnej sily z tretích krajín;
  • predpokladáme rast členskej základne odborov a vznik nových odborových organizácií u zamestnávateľov, kde momentálne odbory nie sú;
  • u politikov predpokladáme, že sa konečne začnú okrem podnikateľského prostredia zaoberať aj prostredím zamestnaneckým (minimálne v rétorickej rovine);
  • očakávame pomalý odklon od politiky konkurencieschopnosti založenej na nízkych mzdách, inými slovami odklon od politiky zneužívania zamestnancov;
  • očakávame vznik politickej strany, ktorá bude tieto hodnoty presadzovať.

 
Čo ďalej?
 
Potrebujeme spojiť sily. Potrebujeme spolu hovoriť na všetkých úrovniach. Od manažérov, po radových pracovníkov. Od vládnych predstaviteľov, opozičných politikov, po radových pracovníkov úradov práce. Od odborárov po inšpektorov z inšpektorátu práce. Potrebujeme poznať všetky uhly pohľadu, aby sme si dali dokopy obraz o tom, prečo je naše pracovné prostredie v takom stave, v akom je a prečo naši ľudia nedostávajú spravodlivé mzdy.
 
Prosím, píšte nám, kontaktujte nás, brainstormujme a komunikujme. Žiadny mesiáš nás nezachráni, život si zlepšíme len spolu. Preto začnime spolupracovať a dôverujme si.
 

 
A keď už sa náhodou nechcete podeliť o žiadne informácie, ale zaujímajú Vás ďalšie novinky, sledujte nás na našej fan stránke na Fb Pracujúca chudoba.

Alebo sa zaregistrujte do nášho newslettra stránke www.KoniecNizkymMzdam.sk a budete dostávať pravidelné newslettre ako je tento :)
 
Milan Kuruc
predseda občianskeho združenia Pracujúca chudoba
a spoluautor kampane Koniec Nízkym Mzdám!

---

Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?