reklama

Dovezme chudobu, bude nám lepšie

To, čo platí pre zamestnávateľa, neplatí pre zamestnanca. Zamestnávateľ sa môže snažiť získať lepšieho pracovníka tým, že ho preplatí a „ukradne“ z konkurenčnej firmy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

No nepatrí sa, aby taký zamestnanec kvôli vyššiemu platu len tak zmenil miesto. Takéto správanie zamestnanca totiž vraj voláme zneužívanie zlepšujúcej sa situácie na trhu práce. A zneužívanie čohokoľvek je jednoducho škaredá vec, však?

Áno, zneužívanie. Pretože ak zamestnanec mení firmu len preto, že mu vedľa zaplatia viac, zneužíva dobré ekonomické časy. Ak si myslíte, že snaha ísť za lepším platom ku konkurencii alebo aj dokonca do nekonkurenčnej firmy patrí k trhovej ekonomike a je to niečo normálne, tak ste zase raz na omyle. Trhovo sa u nás môžu správať iba podnikatelia.Takže napríklad, keď oni zneužívali vysokú nezamestnanosť tým, že ponúkali malé mzdy, lebo vedeli, že človek, ktorému hrozí nulový príjem nebude mať na výber a prácu zoberie tak či tak, bolo to v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz, keď si v niektorých prípadoch môžu zamestnanci vyberať, ozývajú sa podniky. Viacerí z nich volajú po dovážaní chudobných Srbov. Napríklad, automobilka PSA CITROËN v Trnave, ktorá vraj najviac dopláca na kanibalizmus v automobilovom priemysle. Do Nitry totiž prichádza Jaguar Land Rover a trnavská automobilka je zúfalá. Bude potrebovať 1500 ďalších zamestnancov a preto tlačí na Fica, aby jej dovolil doviezť 400 ľudí zo Srbska.

Všetci musíme uznať, že je to pre PSA naozaj ťažká situácia. Nie je ľahké udržať si zamestnancov, keď im každý mesiac rozdávate výplatné pásky, pri pohľade na ktoré ich rovno motivujete k úteku do Nitry pri najbližšej príležitosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tak sme sa na Slovensku dostali do ďalšieho absurdného bodu. Z našich daní sme dali peniaze na výstavbu automobiliek, dali sme im daňové úľavy, a nakoniec v nich ani nebudú pracovať naši ľudia, ale Srbi. Akože, nič proti Srbom, ale asi sme sem neťahali investorov na to, aby si tam potom doviezli robotníkov z tretej krajiny.

PSA CITROËN nie je jediný, ktorý riešenie vidí v dovoze pracovnej sily z chudobných krajín. Je to aj Ivana Molnárová, šéfka profesie a členka tímu Progresívne Slovensko. To ona povedala, že dať výpoveď kvôli vyššiemu platu v inej firme je zneužívaním situácie na trhu práce. Takto sa totiž vyjadrila v tomto „duchaplnom“ rozhovore pre HN. Úryvok o zneužívaní sa odohral presne takto: 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

REDAKTORKA
A funguje niečo také, že si kradnú firmy zamestnancov?

ŠÉFKA PROFESIE
Určite áno.

Redaktora a šéfka profesie sa zachichocú.

REDAKTORKA
A prípadne, že zamestnanci to aj tak trošku
možno zneužívajú, že idem tam, lebo dostanem...?

ŠÉFKA PROFESIE
Tak môžu to krátkodobo zneužívať, lebo Slovensko
je predsa len veľká dedina. HR-isti sa medzi
sebou veľmi dobre poznajú, samozrejme komunikujú
na rôznych fórach a tá informácia sa rýchlo rozšíri 
a tie referencie sa veľmi rýchlo dajú podať aj tým
negatívnym spôsobom, takže to by som asi neodporúčala 
žiadnym zamestnancom alebo budúcim zamestnancom,
lebo naozaj to Slovensko je príliš malé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak to chcete v origináli, pustite si rozhovor od piatej minúty.

Meniť miesto kvôli vyššiemu platu, inými slovami ísť za peniazmi, je vlastne morálna vada potenciálneho zamestnanca. Toto privilégium má, zdá sa, len podnikateľ, u ktorého rešpektujeme, že mu má ísť o dosahovanie zisku. Zamestnancovi má asi teda ísť akurát tak o vlastný seba rozvoj a schopnosť s nadšením chodiť do firmy, pre ktorú robí. Inak si jej slová neviem vysvetliť.

Celý ďalší rozhovor sa nesie v duchu, že musíme otvoriť hranice voči tretím krajinám a začať dovážať lacnú pracovnú silu. No, to je už len invenčné a progresívne riešenie! Ani slovo o nízkych mzdách, ktoré trhajú rodiny a vyháňajú našich ľudí do zahraničia. Nie, dovoz chudoby – to je riešenie. Od formujúcej sa strany, ktorá má byť nádejou pre Slovenskou a pre ľudí žijúcich z práce očakávam inú rétoriku.

Túto mediálnu masáž o dovoze pracovníkov z tretích krajín tu už máme vyše roka. Možno ste sa pozastavili nad tým, pre koho sú články na túto tému určené. Sú určené pre vládu. Majú vytvárať mediálny tlak, ktorý potom pomáha podnikateľským asociáciám pri vyjednávaní s vládou o uvoľnení pravidiel na dovoz lacnej pracovnej sily.

Tieto články majú navodiť dojem, že situácia je vážna a nie je z nej iné východisko, len uvoľniť byrokratické pravidlá pre zamestnanie ľudí zo zahraničia. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) na túto tému dokonca vydala malú štúdiu „Nová krv pre slovenskú ekonomiku“, kde tvrdí, že „firmy už zjavne využili všetky rezervy v podobe reorganizácie existujúcich zamestnancov, externých a dočasných zamestnancov, či nadčasov“. A preto nezostáva nič iné len dovoz pracovnej sily. A nie hocijakej. Samozrejme, tej z tretích krajín – čiže tej najlacnejšej.

Pritom táto istá aliancia vydala rok predtým prieskum zvaný „Talenty pre Slovensko“, kde zisťovala dôvody odchodu mladých ľudí do zahraničia. Výsledkom bolo to, čo by tipoval asi každý z nás – ľudia odchádzajú kvôli nízkym mzdám: „Najvýznamnejším dôvodom sú nízke platy na Slovensku v porovnaní s inými krajinami, najmä v Západnej Európe.“ No tá istá aliancia o rok neskôr schizofrenicky tlačí na to, čo tento stav iba zakonzervuje – dovoz lacnej pracovnej sily.

Chudoba má jednu drsnú vlastnosť. Má tendenciu sa rozširovať. Preto, keď sa napríklad v Bratislave nájde dosť ľudí z chudobnejších regiónov, ktorým stačí za tú istú prácu nižšia mzda ako rodenému Bratislavčanovi, núti to aj Bratislavčana akceptovať nižšiu mzdu. Inak má problém sa zamestnať, keďže mu konkurujú iní nižšou mzdou.

Ak sem začneme hromadne voziť Srbov a Ukrajincov, z nízkych miezd sa nikdy nevyhrabeme. Takýmto spôsobom sem akurát dostaneme ďalších ľudí ochotných pracovať za malé mzdy. A tak sa zabarikádujeme v stave, že na trhu bude opätovne dosť ľudí, ktorí sú ochotní pracovať za nízke mzdy. Potom budú musieť nízke mzdy Slováci konečne akceptovať alebo odísť.

Železné zákony ekonomiky, ktorými nás ohuruje napríklad SaS a neoliberálni analytici evidentne nefungujú. A že to mnohí analytici nevidia, už nepovažujem iba za propagandu, ale za doslova ich hlúposť. Jeden z týchto „železných“ zákonov má byť napríklad ten, že keď bude klesať nezamestnanosť a keď bude na trhu dosť pracovných miest, porastú aj mzdy. Ľudia si vraj budú môcť vyberať a zamestnávatelia budú proste donútení mzdy zvýšiť. Lepšie než teoretizovať, je pozrieť sa vedľa do Čiech.

V októbri malo Česko najnižšiu nezamestnanosť v celej EÚ a stále majú najväčší počet pracovných miest, ktoré nevedia obsadiť. Podľa „ekonóma“ Sulíka by zamestnanci v Čechách mali zažívať zlatý vek. Zažívajú však prd. V skutočnosti tam majú toľko neobsadených pracovných pozícií preto, že firmy ponúkajú malé mzdy a nemienia s tým prestať. Už českí analytici z ČSOB kričia, že väčšinu týchto pozícií nebude možné obsadiť, kým firmy nebudú ochotné ďalej zvyšovať ponúkané platy.

Firmy sú síce zúfalé, že za tie almužny nevedia nikoho nájsť, ale riešiť situáciu zvýšením miezd, to ani za svet. Namiesto toho sa aj v Čechách deje to isté čo u nás: snaha zachovať nízku mzdovú úroveň dovozom lacnej pracovnej sily zo zahraničia. A tak sa ekonomické pravidlo, že nízka nezamestnanosť bude tlačiť mzdy hore, mení na ekonomickú rozprávku. Namiesto tlaku na mzdy tu je tlak na dovoz chudobných pracujúcich.

Obrázok blogu

--
Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  58x

Pôsobí ako podpredseda Energeticko-Chemického odborového zväzu. Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o mzdách, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch. Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu