Plat poslanca inak

Autor: Milan Kuruc | 3.12.2016 o 13:25 | (upravené 29.11.2017 o 10:50) Karma článku: 10,01 | Prečítané:  3456x

Nie je nič odpudzujúcejšie než úlisné a manipulatívne gestá. Napríklad také, ako keď Martin Poliačik pár dní pred voľbami obieha útulky zvierat, nosí im dečky a odhadzuje tam sneh, ale potom v tichosti presadí... 

...a hlasuje za zákon o povinnom čipovaní všetkých psov, mačiek a fretiek. Zákon bol, našťastie, neskôr zrušený, nie však vďaka Martinovi.

Povedali by ste, že sa nenájde skoro žiadny popleto, ktorý by chcel, aby na svojich účtoch poslanci zo dňa na deň videli o 758 eur viac. Veď za čo aj? A predsa sa 21 takýchto popletov minulý týždeň našlo. Boli to poslanci SaS, ktorí ako jediní hlasovali proti zmrazovaniu platov. Ak by sa platy nezmrazili, poslanci by v novom roku dostali navyše o toľko eur viac, koľko nemá na výplatnej páske celá polovica Slovákov. A to len tak - jedným hlasovaním.

SaS svoje hlasovanie obhajuje: nemieni sa už viac zúčastňovať na každoročnom divadielku pre voličov. Podľa nej platy treba vyriešiť systémovo a nie ich každý rok zmrazovať. Súhlasím! Ale tieto reči by dávali zmysel iba vtedy, ak by oni sami prišli so systémovým návrhom na výpočet platu poslanca. Ale oni nie. Oni proste len hlasovali proti. Proti zmrazovaniu. Teda za zvýšenie takmer o 760 eur.

A potom tu máme zvyšok. Tých, čo hlasovali za zmrazenie. Im máme teraz tlieskať. No nebudeme. Nebudeme tlieskať SaSke, že si ich poslanci chceli zvýšiť čistý plat o 758 eur. Nebudeme tlieskať ani tým, čo tomuto zvýšeniu zabránili. Nikto totiž neprišiel s niečim naozajstným. S ozajstným návrhom, ako plat poslanca počítať. Konkrétne takým, ktorý by pomohol nielen vyriešiť každoročné zmrazovanie, ale prospel by nám všetkým.

A tak sme minulý týždeň zažili dve prázdne gestá a jednu pravdu. Jedno prázdne gesto vo forme zmrazenia platov, ktoré nikomu z nás nepomôže. A jedno prázdne gesto od SaS, ktorá zmrazovanie ofrflala, no žiadne riešenie nenavrhla. To tiež nikomu z nás nepomôže. Pravda však prišla od Janky Cigánikovej, ktorá veci vždy pomenuje tak, ako ich vidí. Zbytočne sa necenzuruje a nefiltruje.

Keď ste členom hociktorej strany, vrátane SaS, začnete žiť v akejsi bubline, obklopený ľuďmi s rovnakou mentalitou, ktorí sa v podobnom vnímaní sveta navzájom podporujú. Tým, že je Janka prostoreký človek, tak potom čo túto atmosféru vnútri strany nasala, nám ju všetkým krásne a úprimne zreferovala. Teraz už nielen ja, ale aj celé Slovensko vie, čo si SaSkári o svete myslia: bohatí sú šikovní a chudobní sú ťuťmáci, pretože ak by boli šikovní, boli by predsa tiež bohatí a niečo by vybudovali. To je vnímanie SaS. Podnikateľ stojí proste na najvyššom stupni potravinového reťazca. Je to kráľ.

Teraz sa plat poslanca počíta ako trojnásobok priemernej mzdy v hospodárstve plus paušálne náhrady. Logika za tým je takáto: keď stúpa priemerná mzda, znamená to, že sa darí zamestnancom a tak by sa malo dariť aj poslancom. Ale to je, samozrejme, blbosť. Stúpajúca priemerná mzda vôbec nehovorí o tom, že sa darí všetkým zamestnancom. Hovorí o tom, že sa darí niektorým zamestnancom. Hlavne tým vysokopríjmovým. S priemernou mzdou je to totiž ako s tým kuraťom. Keď sme pri stole dvaja a ja zjem celé kura, priemerne sme zjedli každý polovicu. Čo táto štatistika nevidí, je, že ja som sa prejedol, zatiaľ čo vy ste ostali hladný.

Takže takýto vzorec vlastne znamená, že ak poslanci tvoria zákony vytvárajúce ekonomické podmienky pre rast platov vrcholových manažérov, porastú platy aj poslancom. A to veru nie je dobrý vzorec na výpočet poslaneckého platu. A ani dobrý motivátor.

Navrhujem iný. Taký, ktorý plat poslanca naviaže na mzdy všetkých príjmových skupín. Potom budú poslanci motivovanejší vytvárať také zákony, ktoré budú predpokladom na zvýšenie blahobytu nás všetkých, nielen tých, čo zakaždým zjedia celé kura a vám nechajú kosti.

Preto potrebujeme plat poslanca naviazať na minimálnu mzdu a na medián. Potrebujeme začať ťahať hore celú spoločnosť, a to odspodu a všetkých, nielen so slepým obdivom zbožšťovať horných 5 % vyvolených. Poslanci musia začať generovať také zákony, ktoré vytvoria ekonomické podmienky na pekný rast minimálnej mzdy a na ešte rýchlejší rast mediánu.

Keby niekto nevedel, tak medián rozdeľuje mzdy v našej krajine na dve polovice. Kým priemerná mzda bola minulý rok 883 eur, medián bol 775 eur. To znamená že polovica zamestnancov minulý rok zarobila 775 eur a menej a druhá polovica zarobila 775 eur a viac. Samozrejme, bavíme sa v hrubom. Ak stúpa medián, znamená to, že niekto zo spodnej polovice horšie zarábajúcich sa prešmykol do hornej polovice lepšie zarábajúcich. A to chceme. Chceme, aby sa blahobyt zvyšoval všetkým, aj tej spodnej vrstve, nielen uleteným horným percentám.

A chceme do tohoto blahobytu ťahať všetkých a odspodu. Pretože čím viac sa bude všetkým dariť, tým viac sa bude všetkým dariť. Alebo inými slovami: bude nám dobre, keď nám všetkým bude dobre. Čím väčšia masa ľudí má viac peňazí, tým viac zákazníkov majú malí a strední slovenskí podnikatelia. A čím viac zákazníkov majú, tím viac zamestnancov najímajú.

Keďže potrebujeme zlepšovať situáciu všetkých, ktorí sa snažia, a zároveň chceme ťahať z bahna aj tých, čo sú, mnohokrát neprávom, úplne dole, dal by som mediánu dvojnásobnú váhu ako minimálnej mzde. Vzorec pre výpočet platu poslanca by potom už nevyzeral ako 3 x priemerná mzda, ale vyzeral by takto:

1 x minimálna mzda + 2 x medián

Ak by sme dnes zrušili zmrazovanie platov a namiesto neho zaviedli tento vzorec, tak v tomto roku by mal poslanec plat 380 + 2 x 775 = 1930 eur plus paušálne náhrady (vo výpočte pre tento rok sa používajú údaje za minulý rok). Pre porovnanie, dnes plat poslanca činí 1961 eur plus paušálne náhrady. Po zavedení nového vzorca by sa mohli platy odmraziť, nenastal by žiaden absurdný skok o 758 eur a podľa stúpajúceho mediánu a minimálnej mzdy v ďalších rokoch by začal pozvoľna stúpať aj plat poslancom. Záležalo by len na kvalite ich práce.

Ekonomické zákony pre všetkých tak nebudú motivovaní tvoriť iba poslanci, ale celý ansámbel funkcionárov. Pretože na plat poslanca sú naviazané platy ministrov, prezidenta, generálneho prokurátora, sudcov, predsedu a podpredsedov NKÚ. Keď stúpajú platy poslancov, stúpajú aj im. Tak prečo ich nemotivovať lepším vzorcom k lepšej práci pre nás všetkých?

O vzorci sa dá diskutovať. Môže vyzerať pokojne inak. Ale princíp musí zostať zachovaný: vzorec by mal byť naviazaný na ukazovateľ, ktorý sa týka celej spoločnosti a nie horných desaťtisíc. Na podobnom princípe treba postaviť aj paušálne náhrady. Nie je to nič zložité.

Preto nerozumiem, prečo s týmto návrhom neprišla aj strana odborníkov s najlepším ekonomickým programom na svete. Prečo vlastne neprišla so žiadnym návrhom? Na jediné, čo sa zmohla, boli výzvy na odmrazenie a vytvorenie pracovnej skupiny. A nejde len o to. Prečo vlastne doteraz nikto nikdy nespochybnil naviazanie výpočtu poslaneckého platu na priemernú mzdu. Veď je to nonsens.

Preto odkazujem poslancom: ak chcete robiť nabubralé prázdne gestá, urobte radšej jedno skutočné. Prestaňte si platy zmrazovať, to nikto nepotrebuje, ale prekopte vzorec na ich výpočet a naviažte ich na medián a minimálnu mzdu. To bude naozajstný signál solidarity so všetkými, čo sa snažia – so všetkými pracujúcimi.

Doplnenie článku 29.11.2017:
Poslanci si tento rok zmrazovať platy nebudú, čo znamená, že im stúpnu cca o 1000 eur. Ak by prekopali zákon na výpočet svojho platu a riadili sa vzorcom z tohto blogu, tak by doň mohli pre rok 2018 povedzme dosadiť tieto údaje. Minimálnu mzdu za rok 2018 (480 eur) a posledný známy medián - údaj z roku 2016 (818 eur). Samozrejme je otázka, či treba dosadzovať údaje z rovnakého roka, alebo minimálnu mzdu známu pre rok, pre ktorý sa budú zvyšovať platy aj poslancom. 

1 x minimálna mzda (480 eur) + 2 x medián (818 eur) = 2116 eur + paušálne náhrady. Platy poslancov by tak nestúpli o 1000 eur, ale o 155 eur. Je to veľa? Je to málo? Tak otázka nestojí. Vzorec možno vždy upraviť. Tak ako si všetci zaslúžime vyššie platy, pokojne nech ich majú vyššie aj poslanci, ale nech svoj vzorec naviažu na minimálnu mzdu a medián, aby boli nútení sa pri tvorbe zákonov pozerať aj na nižšie príjmové skupiny.

--

Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?