Čo nám Sulík nepovedal

Autor: Milan Kuruc | 29.3.2016 o 14:00 | (upravené 8.4.2016 o 0:50) Karma článku: 11,15 | Prečítané:  11890x

Hneď na úvod pozdravujem Modráčika a ďalších internetových diskutérov, ktorí mi pod týmto článkom budú nadávať do nepríčetnosti, ale členovia strany SaS potrebujú ešte jednu lekciu na tému odvodového bonusu. Samozrejme, zadarmo.

V minulých článkoch som písal, že v strane „odborníkov“ sa odvodovému bonusu rozumie akurát tak Mihál so Sulíkom. Členovia strany, napriek tomu, že odvodovému bonusu bezhlavo ťapkajú, nemajú ani poňatia, o čom táto koncepcia v skutočnosti je.

Príkladom je aj video, ktoré natočila tretia najdôležitejšia osoba v strane – Jana Kiššová, ktorá teraz sedí v parlamente. Na ňom voličom pred voľbami vysvetľovala koncepciu odvodového bonusu tak, že si to mohla radšej odpustiť. Iba čo sa ukázalo, že tomu vôbec nerozumie. A to nevadilo ani strane SaS. Tá toto video zdieľala na svojej fan stránke. Proste odborníci.

Ale poďme k spomínanej lekcii pre členov, v ktorej poinformujeme aj vás ostatných, prečo je odvodový bonus akurát tak paškvil a nie dobrá reforma nášho sociálno–odvodového systému. Vyrozumel som, že Mihál so Sulíkom nemajú ani toľko integrity, aby aspoň členom strany povedali pravdu o tejto reforme. Namiesto toho aj ich oblbujú marketingovými rečami.

Dôkazom sú aj hysterické záchvaty členov, ktorí si od vedenia pýtajú argumentárium proti mojim článkom, pretože v mailoch a v internetových diskusiách sa ich ľudia na moje výhrady vypytujú. No a starostlivo vybraná 160-členná elita tohto národa (toľko má totiž strana SaS členov) nevie na moje argumenty odpovedať.

Potom čo som v týchto dvoch článkoch (tu a tu) dokázal, že odvodový bonus je síce reforma odvodová, no reforma sociopatická, a nie sociálna, keďže je dobrá akurát tak pre horných 8 % zarábajúcich, sa dnes pozrieme ešte na jeden závažný a opomenutý detail tohto Sulíkovho nepodarku.

A dúfam, že po tomto článku tému odvodového bonusu raz a navždy uzavrieme. Alebo aspoň na nejakú chvíľu, lebo tiež mám na práci aj lepšie veci, ako sa dokola ponárať do Sulíkovho pomýleného pohľadu na svet, ktorý je v celej šírke spísaný v jeho knihe: Odvodový bonus (zmena paradigmy).

Sulík s Mihálom nám tvrdia, že odvodový bonus je super vec aj z toho dôvodu, že zavádza súbeh sociálnej dávky a mzdy. Že ten, kto dostáva sociálnu dávku (odvodový bonus) a začne pracovať, nepríde o ňu, len sa mu bude mierne znižovať - po každom ďalšom zarobenom eure sa mu sociálna dávka zníži o 10 centov, a preto bude dlhodobo nezamestnaných motivovať sa zamestnať. Že dnes je to nanič, lebo keď sa človek zamestná za minimálnu mzdu, prilepší si len o 180 eur v porovnaní s tým, keď dostával sociálnu dávku. A to je že vraj málo a s odvodovým bonusom to bude lepšie.

Tak viete čo? Ja, chrapúň, som si to zase raz prerátal. A zistil som, že je to somarina. Pretože toto, čo Sulík s Mihálom tvrdia, platí len v rovine hrubých príjmov. Keď sa začneme baviť v čistom, dostaneme úplne iný obraz a ten vyzerá takto: odvodový bonus vôbec nemotivuje pracovať dlhodobo nezamestnaných (čo mala byť jedna z jeho svetoborných vlastností). O sekundu vám ukážem prečo.

Dlhodobo nezamestnaný je človek, čo je bez práce dlhšie ako jeden rok: čiže aj človek, čo je bez práce dva roky, tri roky, alebo štyri roky. Podľa Sulíka ide väčšinou o ľudí bez vzdelania a kvalifikácie, ktorých nikto nechce zamestnať ani len za minimálnu mzdu. Preto Sulík v odvodovom bonuse navrhuje minimálnu mzdu rovno zrušiť, aby sa tak títo ľudia mohli zamestnať aj za nižší plat.

To podľa Sulíka určite zafunguje, lebo títo ľudia neprídu o svoju sociálnu dávku, ale tá sa im bude postupne znižovať o 10 percent zo zarobeného príjmu. Budú tak nielen motivovaní pracovať, ale vraj dôjde aj k poklesu čiernej práce.

Bohužiaľ, to nie je pravda. Sulík zámerne opisuje stav iba z pohľadu hrubých príjmov, kde to tak naozaj funguje. Keď si však túto srandu prepočítame na čisté príjmy, zistíme, že je to naopak.

Vo výsledku to totiž funguje tak, že keď si človek po zavedení OB nájde prácu povedzme za 50 euro, zostane mu z nich len 15,84 eur. Ak si nájde prácu za 150 euro, zostane mu z nich len 67,18 eur, a ak si nájde prácu za 300 eur, zostane mu z nich 144,18 eur. Ak niekto tvrdí, že toto bude pôsobiť motivačne, padol z jahody.

Všimli ste si tie nárasty? Z 300 eur dostanete 144. A to Mihál na svojom blogu píše, dnešný systém je zlý, pretože keď si dnes človek nájde prácu za minimálnu mzdu, tak si v čistom prilepší možno tak o 180 eur v porovnaní s tým, čo dostával ako sociálnu dávku. A že to je veľmi málo, aby sa človeku oplatilo pracovať.

No s odvodovým bonusom to bude ešte menej. Proste odborníci.

A teraz si ukážeme, ako sme to vypočítali. Nebojte sa, vysvetlím to tak, aby to pochopili aj členovia strany SaS. A verte mi: keď to pochopia oni, pochopíte to aj vy.

Takže si predstavme, že sa zaviedol odvodový bonus a vy ste dlhodobo nezamestnaný 55–ročný pán, čo si už rok a pol nevie nájsť prácu. Nemusí to byť ani vaša vina, proste nie je na trhu dosť pracovných miest. Nemáte žiadny príjem a Sulík vám dá sociálnu dávku vo výške 198,09 eura. Ale pozor, predtým než sa k vám dávka dostane, Sulík vám ju zdaní a zodvodní, takže v čistom dostanete len 122,81 eur.

Vypočíta sa to takto:

Takže, máte nulový príjem, ale štát Vám nezávideniahodnú životnú situáciu vykompenzuje dávkou 122,81 eur. Pán Boh sa nad vami zľutuje a do života vám prihrá človeka, čo je vás ochotný zamestnať za 50 eur. Napríklad za to, že mu každý deň pozametáte dvor. Tu prichádza Sulík, ktorý vám sľubuje, že vaša dávka sa zníži iba o 10 percent z vášho príjmu. Takže, zjednodušene, by ste namiesto 122,81 eur mali dostať: 122,81 eur –  5 eur (10% z 50 eur) = 117,81 eur. K tomu navyše vašich zarobených 50 eur a na konte vám pristane 167,81 eur.

Figu borovú.

Takto by to možno vysvetlila podpredsedníčka strany Janka Kiššová, ale takto to nefunguje! V skutočnosti vám po zarobení 50 eur navyše, na účte pristane len 138,65 eur.

Sledujete? Keď ste nerobili, dostávali ste sociálnu dávku vo výške 122,81 eur. Teraz, keď ste ráno vstali z postele, obuli si boty, išli do roboty a zarobili ste ďalších 50 eur, na účte vám pristálo len o 15,84 eur viac (138,65 eur).

Prečo je to tak? Pretože taký je Sulíkov vzorec pre výpočet čistej mzdy. Pozrite sa:

Mali ste príjem 0, dostali ste 122,81 eur. Zarobili ste 50 eur, váš príjem sa zvýšil len o 15,84 eura. Zarobíte 100 eur, váš príjem sa zvýši len o 41 eur. Zarobíte 150 eur, váš príjem sa zvýši len o 67 eur. Zarobíte 300 eur a viete čo? Dajme si to do prehľadnej tabuľky:

Tak to vidíme. Sulíkov zázrak.

Keď nerobíte, dostanete zaokrúhlene 123 eur. Keď zarobíte trápnych 200 eur navyše, Sulík Vám z nich nechá 92 eur. Z toho si odrátajte, koľko prejete, precestujete, jednoducho vaše náklady na to, že ste vôbec začali pracovať, a ste na nule.

Povedzte mi, či si takýto človek radšej nenechá svoju základnú dávku vo výške 123 eur a nezamestná sa k tomu načierno? Lebo ja hovorím, že sa radšej načierno zamestná, než aby robil za 250 eur, z ktorých mu aj tak ostane iba 118.

Toto je tá motivácia dlhodobo nezamestnaných po Sulíkovsky a jedna z hlavných výhod odvodového bonusu. Toto je to znižovanie čiernej práce.

Pozrite sa... Kto by nechcel reformu odvodového systému? Ja by som ju chcel, vy by ste ju chceli, vaša mama by ju chcela. Môj maltezák ju chce. Všetci ju chceme. Ale takúto?

Chceme inteligentnú reformu, nie inteligentný ofajč!

Sulíkov odvodový bonus má niekoľkých fanúšikov len preto, lebo tejto koncepcii nerozumejú. Majú mylný pocit, že ide o akúsi formu základného príjmu, ktorá ohromne zjednodušuje náš komplikovaný odovodový systém. No jasné, že ho zjednodušuje, a nielen to: vďaka extrémne nízkemu odvodovému stropu do systému pritečie aj menej peňazí. Preto vám Sulík po zavedení OB garantuje dôchodok iba vo výške 122,81 eur. Na zvyšok si máte našetriť zo svojej slovenskej mzdy, čo snáď už ani nie je vtipné.

Nehovoriac o tom, že táto reforma obsahuje kopec ďalších skvostov, ktoré si členovia strany SaS a Sulíkovi fandovia neuvedomujú. 

Tak si tie skvosty na záver pre istotu vymenujme:

Odvodový bonus:

  1. Ruší minimálnu mzdu
  2. Ruší nezdaniteľné minimum
  3. Zdaňuje zaplatené odvody (čo je už úplný nonsens)
  4. Dlhodobo nezamestnaných nemotivuje zamestnať sa (čo mala byť jeho výhoda)
  5. Motivuje zamestnávateľov platiť nižšie mzdy (čo Sulík vo svojej knihe dokonca priznáva ako výhodu)
  6. Umožňuje z reformy profitovať horných 8 % vysokozarábajúcich
  7. Hádže celé financovanie sociálneho systému na plecia nízkopríjmových, pretože zavádza odvodový strop vo výške dnešnej hrubej mzdy na 1465 eur.
  8. A aby toho nebolo málo: odvodový bonus okresáva základnú zdravotnú starostlivosť na NAOZAJ ZÁKLADNÚ. Všetko nad si zo svojej slovenskej výplaty zaplatíte každý sám, alebo sa budete musieť pripoistiť.

Lekcia skončila.

No tak členovia strany: rýchlo, rýchlo, šup - šup píšte Mihálovi, aby vám povedal, ako reagovať v diskusiách.

S úctou

Váš Milan

Podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?