Program SaS: Zoberieme invalidom

Autor: Milan Kuruc | 29.2.2016 o 15:00 | (upravené 8.4.2016 o 0:51) Karma článku: 10,38 | Prečítané:  78788x

V posledných týždňoch si Merkelová na svojej kampani sťahuje nohavičky, na meetingoch rozdáva svoju kuchársku knihu a Nemcom sľubuje, že invalidom zoberie z dôchodkov. Nie, počkať. To nerobí Merkelová, to robí slovenská SaS.

Kinderpolitika na stredoeurópsky spôsob. Neviem si predstaviť, že by napríklad Hillary Clinton takto samu seba degradovala v politickej kampani na prezidentku USA. Alebo že by to robil hociktorý iný americký kandidát. Kým v Amerike sa v kampani otvorene hovorí o vysokej príjmovej nerovnosti a o tom, že kongres ovládajú big money z Wall Street, a že s tým treba niečo robiť, u nás sa rozdávajú kuchárske knihy a sťahujú nohavičky.

A pravdu povediac, nad týmto by som ešte vedel mávnuť rukou. Čo mi však jedno nie je, je pohľad strany SaS na ľudí so zdravotným postihnutím. V programe strany túto časť napísala poslankyňa Lucia Nicholsonová a pointa jej návrhu je: zoberme peniaze invalidom.

Neviem ako vám, ale mne vždy bola Lucia sympatická. Mal som rád jej zápal, odhodlanie, bojovnosť a podľa mňa kedysi mala aj istú charizmu. Ale niekedy fakt s úžasom sledujem, ako si táto žena nevie dať dokopy dve a dve.

Na tejto strane „odborníkov“ ma to však už začína prekvapovať stále menej.

Napríklad nedávno. Lucii zomrel otec, s čím u nej naozaj súcitim, obzvlášť potom, čo opisovala hrozné nemocničné podmienky, s ktorými sa ako rodina museli v slovenskom zdravotníctve vysporiadať. Lucia napísala blog, v ktorom opísala, ako prebiehalo zariaďovanie pohrebu a sama sa v ňom - musím povedať, že SPRÁVNE – pýta, že ako si môže dovoliť tisícový pohreb človek zarábajúci minimálnu mzdu. Ako si ho môže dovoliť, keď tento "sociálny" štát človeku prispeje príspevkom na pohreb v hodnote úbohých 79 eur.

Čo však už poslankyňa zabudla, je, že sama presadzuje zavedenie odvodového bonusu, ktorý tento príspevok nielenže nezvyšuje, ale dokonca ho ruší bez náhrady. Dve a dve?

A teraz poďme k tomu, čo Lucia napísala do saskárskeho programu. Neviem, či máte doma alebo v rodine invalida. Ja mám. Svoju mamu.

Momentálne je stav taký, že keď si človek na invalidnom dôchodku nájde platenú prácu, štát ho za to nepotrestá. Naďalej mu vypláca invalidný dôchodok ako kompenzáciu k jeho ťažkému zdravotnému stavu a dovolí mu pracovať. Pri mnohých chorobách sa práca dokonca odporúča ako pozitívny aspekt. Problémom však je, že invalidní dôchodcovia nie sú práve cenný artikel pre zamestnávateľov a je skôr rarita, že sa im prácu podarí nájsť a privyrobiť si tak k úbohému dôchodku. Keď sa im to však podarí, štát ich za to nepotrestá. Nechá im výplatu, nechá im invalidný dôchodok.

A čo Lucia Nicholsonová? Tá navrhuje dôchodok invalidom okresať. Ten sa má podľa jej návrhu znižovať o desať percent z príjmu invalidného dôchodcu. Všetci dobre vieme, aké úbohé sú tie invalidné dôchodky, nehovoriac o tom, že človek na invalidnom má podlomené zdravie. A keď sa mu nejakou zázračnou náhodou podarí nájsť si prácu a začleniť sa do nového kolektívu, tak podľa Lucii Nicholsonovej treba takéhoto človeka potrestať znížením dôchodku.

A to pritom päť riadkov nad tým, Lucia v tom istom programe píše, že štát doteraz nebol schopný ľudí so zdravotným postihnutím riadne integrovať do spoločnosti. Píše, že namiesto ocenenia aktivít týchto ľudí, ich štát trestá znižovaním invalidného dôchodku a títo ľudia zostávajú na periférii spoločnosti. A čo viac, zostávajú v skupine populácie, ktorá je najviac ohrozená chudobou. To všetko píše Lucia.

Tak, na jednej strane sa Lucii nepáči, že títo ľudia sú na periférii spoločnosti a ohrozuje ich chudoba a na druhej strane im navrhuje znížiť invalidný dôchodok v prípade, že sa im nejakým zázrakom podarí sa zamestnať? Dve a dve, Lucia?

A to nie je všetko, prosím pekne.

Nehľadajme rezervy v zdaňovaní monopolov, energetiky, bánk, telekomunikácií. Nehľadajme peniaze tam, kde sú. Poďme po invalidoch! To je program SaS.

Urobme z nich rovno zamestnávateľov, ktorí budú musieť platiť odvody za svojich opatrovateľov. Lucia Nicholsonová v programe SaS totiž navrhuje, aby sa invalid zo svojho dôchodku podieľaľ na opatrovateľskom príspevku vo výške 30 % jeho hodnoty. Tieto peniaze zoberie SaS invalidovi a dá ich opatrovateľovi, aby si z toho zaplatil daň a odvody .

Dobré, nie? Toto sme tu ešte nemali: invalid zamestnávateľom, ktorý platí odvody opatrovateľovi!

Nehnevajte sa na mňa, ale už ako to píšem, začínam sa smiať. Namiesto toho, aby strana, ktorá má v názve slovo solidarita, navrhla iný spôsob, ako sa ešte lepšie postarať o tých najslabších, alebo ako pomôcť tým, ktorí sa ako opatrovatelia o tých najslabších starajú, namiesto toho radšej zoberú časť peňazí tomu „zazobanému“ invalidovi.

Znovu zopakujem, čo píše Lucia o päť riadkov vyššie: invalidi sú na periférii, nevieme ich integrovať, sú ohrození chudobou. A čo Lucia spraví?  Nebude hľadať zdroje v monopoloch, bankách, energetike, či v telekomunikáciách. Nie. Invalidi! Tým poďme brať!

Ešte raz sa pýtam: vie si táto odborníčka spočítať dve a dve?

---

Podporte tento článok hlasovaním na  vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky, kde sa snažíme budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?