Otázka 4: Čo s minimálnou mzdou?

Autor: Milan Kuruc | 4.3.2016 o 19:13 | Karma článku: 3,81 | Prečítané:  1122x

Keď mňa niečo zaujíma ohľadom životnej úrovne u nás na Slovensku, tak sú to mzdy. Férové a zaslúžené mzdy, z ktorých sa dá dôstojne žiť. Mzdy, pri ktorých vás nekvári existenčný strach.

Koncom januára som sa teda rozhodol, že oslovím všetky politické strany, ktoré v tom čase mali preferencie viac ako 3 percentá a položil som im päť otázok ohľadom miezd a pracovného prostredia na Slovensku. Sľúbil som im, že odpovede do volieb uverejním tak, ako mi prídu. 

Oslovil som teda týchto deväť strán:

  1. Smer-SD
  2. Sieť
  3. MOST – HÍD
  4. SNS
  5. KDH 
  6. OĽANO - NOVA 
  7. SaS
  8. SMK - MKP 
  9. SME RODINA – Boris Kollár 

Aj keď som odpovede skôr očakával od strany SaS, Siete, alebo Borisa Kollára, tieto strany neodpovedali vôbec. Takisto neodpovedala ani strana Igora Matoviča a neodpovedal ani MOST - HÍD. Strany, ktoré neodpovedali, som vyššie, pre lepšiu prehľadnosť, označil hrubým písmom. Odpovede poslali iba strany, od ktorých som to až tak nečakal: KDH (veľmi promptne), Smer - SD, SNS, SMK - MKP.

Predchádzajúce tri otázky som zverejnil tu. Teraz vám v presnom znení prinášam aj otázku číslo 4 s neupravenými odpoveďami politických strán tak, ako mi ich poslali. Názor si urobte sami.

Otázka:

Mala by podľa Vás existovať minimálna mzda, aká by mala byť jej výška a akým tempom by sa mala zvyšovať?


Odpovede:

KDH
Minimálna mzda na Slovensku existuje a osobne by som doprial zamestnancom, aby zarábali viac. Málokto však vie, že vláda má na poslednom zvýšením minimálnej mzdy zarobiť milióny eur. Z každého eura, o ktoré sa zvýšia mzdy, si totiž strhne vysoké odvody. Ľahko sa jej tak zvyšuje minimálna mzda, keď na tom ešte aj zarobí.

SNS
Minimálnu mzdu treba zachovať, avšak nastaviť ju na odvetvovú štruktúru a nie na celoplošnú. Týmto opatrením sa môže zabezpečiť zvyšovanie minimálnej mzdy oproti súčasnému stavu. Mechanizmus zvyšovania minimálnej mzdy treba upraviť tak, aby nebola predmetom každoročného politického boja, ale aby sa zvyšovala na základe viacerých parametrov, ktoré budú musieť akceptovať všetky strany sociálneho dialógu.

SMER-SD
Jednoznačne! Minimálna mzda dnes neplní iba svoju ekonomickú a sociálno – ochrannú funkciu, ale najnovšie analýzy ukazujú, že má veľmi dôležitú funkciu pri podpore udržateľného ekonomického rastu. Nízke mzdy a koncentrácia (vyšších) príjmov (a majetku) v rukách relatívne úzkej skupiny ľudí vedie k doteraz nepoznaným výkyvom v spotrebe a takto k doteraz nepoznaným prepadom ekonomiky, dokonca hlbším, ako v čase vojnových konfliktov. Práve rozširovanie skupiny obyvateľov s nízkymi príjmami zvyšuje riziká a neistoty v ekonomike a spôsobuje turbulencie na finančných i komoditných trhoch. 

Niet pochýb o tom, že aj na naštartovaní hospodárskeho rastu v Slovenskej republike za posledné dva roky má významný podiel nárast konečnej spotreby domácností. Práve spotreba domácností predstavovala významný prorastový impulz pre slovenskú ekonomiku, čo by nebolo možné bez zvýšenia zamestnanosti a rastu miezd. V trhovom hospodárstve je minimálna mzda pre vládu – ako jediného aktéra v hospodárstve s demokratickým mandátom – jeden z mála účinných nástrojov na ovplyvňovanie mzdového vývoja. 

Sme presvedčení, že na Slovensku je stále priestor na rast minimálnej mzdy, pokojne aj na 
úrovni 20 až 30 eur ročne. Medzinárodné inštitúcie odporúčajú, aby minimálna mzda v čistom dosahovala výšku 60 % priemernej mzdy. My ju máme momentálne na úrovni okolo 51 

SMK - MKP
Vychádzajúc z Európskej sociálnej charty, ktorá hovorí o tom, že minimálna mzda by mala predstavovať 50% priemernej mzdy dosiahnutej v predchádzajúcom roku, navrhujeme výšku minimálnej mzdy stanovovať podľa tohto dokumentu. Podľa dostupných údajov o priemernej mzde v roku 2015, by mala predstavovať minimálna mzda na rok 2016 na Slovensku cca 440 €.

SaS
- neodpovedala.

Sieť
- neodpovedala.

MOST – HÍD
- neodpovedal.

OĽANO – NOVA
- neodpovedali.

SME RODINA – Boris Kollár
- neodpovedali.

---

Ak chcete, podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky a poďte s nami budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?