Otázka 3: Zlepšovanie podnikateľského prostredia na úkor zamestnaneckého?

Autor: Milan Kuruc | 28.2.2016 o 13:20 | (upravené 28.2.2016 o 13:29) Karma článku: 3,61 | Prečítané:  965x

My sme podnikatelia, vy ste zamestnanci. My sme dôležití, vy nie.  Nižšie dane pre nás? To áno. Vyššie mzdy pre vás? To nie. Chcete nás vytlačiť z biznisu? 

Lepšie právne prostredie pre nás? To áno. Lepší zákonník práce pre vás? To nie. Ohrozíte pracovné miesta. 

Istota nemeniacich sa pravidiel pre nás? To áno. Časté zmeny a podkopávanie ochrany v pracovnoprávnych vzťahoch pre vás? Sem s tým.

My sme zamestnávatelia, my tvoríme pracovné miesta. Vy nie. My si zaslúžime špeciálne zaobchádzanie. Vy nie. Keď požadujete výhody vy, je to odčerpávanie zdrojov z ekonomiky. Keď požadujeme výhody my, je to dobré pre ekonomiku.

My sme zamestnávatelia, my kričíme. Keď ste chceli zrušiť detskú prácu, kričali sme, že to položí biznis. Keď ste chceli rovnaký plat aj pre ženy, kričali sme, že to položí biznis. Keď ste chceli zaviesť minimálnu mzdu, kričali sme, že to položí biznis. Keď ste chceli zvýšiť minimálnu mzdu, kričali sme, že to položí biznis. Keď ste chceli skrátiť pracovný deň na 8 hodín, kričali sme, že to položí biznis. Keď ste chceli zaviesť preplácanie nadčasov, kričali sme, že to položí biznis. Keď ste trvali na zavedení bezpečnosti pri práci, kričali sme, že to položí biznis.

My tvoríme hodnoty, vy nie. My sme dôležití, vy nie.

...

Na Slovensku sme svedkami toho, že keď sa začne riešiť zlepšovanie podnikateľského prostredia, deje sa to akosi cez zhoršovanie prostredia zamestnaneckého.

Koncom januára som preto oslovil všetky relevantné politické strany, aby sa pred voľbami k tomuto problému vyjadrili. Napísal som im ako administrátor facebookovej stránky Pracujúca chudoba, kde sa problému chudoby pracujúcich a zamestnaneckému prostrediu venujeme. Politickým stranám som položil päť dôležitých otázok, ktoré sa dotýkajú fenoménu neprimerane nízkych miezd v našej krajine.

Oslovil som všetky politické strany, ktorým v tom čase dával Focus preferencie vyššie ako 3 %. Vtedy to bolo týchto deväť strán:

  1. Smer-SD
  2. Sieť
  3. MOST – HÍD
  4. SNS
  5. KDH 
  6. OĽANO - NOVA 
  7. SaS
  8. SMK - MKP 
  9. SME RODINA – Boris Kollár 

Osobne som očakával, že sa ozve Sieť, SaS, alebo strana Borisa Kollára. Nič také sa nestalo. Tieto strany na otázky neodpovedali. Rovnako sa k problému malých miezd nevyjadrili ani Obyčajní ľudia a ani MOST – HÍD. Strany, ktoré neodpovedali, som vyššie vyznačil hrubým písmom.

Čo mňa osobne prekvapilo, bola takmer okamžitá odpoveď KDH a ochota odpovedať i zo strán, od ktorých som pôvodne ani nečakal, že so mnou budú baviť: Smer-SD, SNS, SMK – MKP. Dovedna teda odpovedali tieto štyri strany z deviatich oslovených.

V minulom článku som Vám priniesol odpoveď na druhú otázku. Dnes prinášam znenie tretej otázky a neupravené odpovede týchto strán tak, ako mi ich zaslali. Názor si urobte sami.

Otázka:

Zlepšovanie podnikateľského prostredia doteraz prebiehalo na úkor zamestnaneckého prostredia. Aký je Váš postoj k tomuto tvrdeniu?


Odpovede:

KDH
Za posledné 4 roky sa zlepšovalo podnikateľské prostredie len zopár vyvoleným megapodnikateľom. Ostatným sa zhoršovalo. Tým, že vláda poškodzovala slušných zamestnávateľov, poškodzovala aj ich zamestnancov. Taká je žiaľ pravda a treba to zmeniť. Chceme, aby sa zlepšovanie podnikateľského prostredia prejavilo aj na zlepšení mzdových a pracovných podmienok zamestnancov.

SNS
Zlepšenie podnikateľského prostredia nesmie byť na úkor zhoršovania zamestnaneckého prostredia. Z tohto dôvodu SNS nebude meniť zákonník práce, tak ako ho chcú upravovať pravicové strany len v prospech zamestnávateľského prostredia, ale budeme viesť diskusiu so všetkými zainteresovanými stranami a výsledky rokovaní premietneme do legislatívnych návrhov.

SMER-SD
Medzi priority sociálno-demokratickej vlády patrí vytváranie kvalitných pracovných miest založených na dôstojnej, bezpečnej a dobrej práci, vrátane spravodlivého odmeňovania. Aj preto SMER-sd ihneď po nástupe do vlády pripravil novelu Zákonníka práce, ktorý bol viac v prospech zamestnávateľov, čo je v prípade zákona, ktorý má chrániť zamestnancov, v rozpore s jeho princípmi. Momentálne má Slovensko vyvážený Zákonník práce, ktorý vyrovnal nerovnováhu medzi postavením zamestnanca a zamestnávateľa. Náš Zákonník práce nie je proti žiadnemu z účastníkov pracovnoprávnych vzťahov. Je to štandardný európsky Zákonník práce bez likvidačných dôsledkov pre podniky. Zabezpečuje sa ním väčšia spoluúčasť zamestnancov na spolurozhodovaní, posilňuje sa sociálny dialóg. Zákonník práce, na ktorom sa zhodli všetci sociálni partneri, je sociálnejší, spravodlivejší a solidárnejší. 

 

SMK - MKP
Žiaľ, podnikateľské prostredie malých a stredných podnikateľov sa za posledné roky prudko zhoršilo. Naopak, zamestnanecké prostredie sa za posledné roky postupne zlepšovalo. Napriek tomu, mzdová úroveň je u nás katastrofálne nízka, aj keď sa minimálna mzda od začiatku toho roka zásadne zvýšila. Máme záujem naďalej zlepšovať zamestnanecké prostredie postupným sprísňovaním agentúrneho zamestnávania, ktoré by bolo využiteľné len v naozaj opodstatnených prípadoch. Pracovníci na identickej pozícii musia na pracovisku konkrétneho zamestnávateľa zarábať rovnako, nezávisle od toho, či sú kmeňovými alebo agentúrnymi  zamestnancami.  Do konca volebného obdobia by sme postupne znížili odvodové zaťaženie podnikateľov. Konkrétne, sumár odvodov, ktoré podnikatelia platia za svojich zamestnancov, a to na úroveň 30% z hrubej mzdy. Aby podnikatelia mohli zamestnať viac zamestnancov alebo zvýšiť mzdu svojich zamestnancov.  Čo sa týka dane z príjmov fyzických osôb,  prehĺbili by sme odstupňovanie daňových sadzieb, tým spravodlivosť v participácii na financovaní vecí verejných. Medzi nulovú sadzbu a 19%-nú sadzbu navrhujeme vsunúť 10 percentnú sadzbu dane s tým, že hraničný daňový základ pre 25 %-nú sadzbu dane by sme znížili a tým dosiahli neutralitu tohto opatrenia. Pre nízkopríjmových zamestnancov tým dosiahneme vyšší čistý príjem. 

SaS
- neodpovedala.

Sieť
- neodpovedala.

MOST – HÍD
- neodpovedal.

OĽANO – NOVA
- neodpovedali.

SME RODINA – Boris Kollár
- neodpovedali.

Ak chcete, podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky a poďte s nami budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Máme málo ťažko chorých. Pomáhajú opatrenia, rúška aj disciplína

Vrchol epidémie stále očakávame na prelome júna a júla.

Cynická obluda

Kuffa sa čuduje

Hovoriť niekomu škaredé veci sa nemá. Ale hádam sa zhodneme, že sú situácie, keď je to viac než primerané.


Už ste čítali?