Otázka 1: Čo s chudobou pracujúcich?

Autor: Milan Kuruc | 26.2.2016 o 14:15 | (upravené 26.2.2016 o 15:25) Karma článku: 4,43 | Prečítané:  1821x

To, že ľudia na Slovensku zarábajú neprimerane nízke mzdy, je už verejným tajomstvom nielen medzi analytikmi, ale aj medzi podnikateľmi.

Koncom januára som preto oslovil všetky relevantné politické strany, aby sa pred voľbami k tomuto problému vyjadrili. Napísal som im ako administrátor facebookovej stránky Pracujúca chudoba, kde sa tomuto problému venujeme. Politickým stranám som položil päť dôležitých otázok, ktoré sa dotýkajú fenoménu neprimerane nízkych miezd v našej krajine.

Oslovil som všetky politické strany, ktorým v tom čase dával Focus preferencie vyššie ako 3 %. Vtedy to bolo týchto deväť strán:

  1. Smer-SD
  2. Sieť
  3. MOST – HÍD
  4. SNS
  5. KDH 
  6. OĽANO - NOVA 
  7. SaS
  8. SMK - MKP 
  9. SME RODINA – Boris Kollár 

Osobne som očakával, že sa ozve Sieť, SaS, alebo strana Borisa Kollára. Nič také sa nestalo. Tieto strany na otázky neodpovedali. Rovnako sa k problému malých miezd nevyjadrili ani Obyčajní ľudia a ani MOST – HÍD. Strany, ktoré neodpovedali, som vyššie vyznačil hrubým písmom.

Čo mňa osobne prekvapilo, bola takmer okamžitá odpoveď KDH a ochota odpovedať i zo strán, od ktorých som to pôvodne čakal najmenej: Smer-SD, SNS, SMK – MKP. Dovedna teda odpovedali tieto štyri strany z deviatich oslovených.

V tomto článku vám prinášam prvú otázku z piatich a neupravené odpovede týchto strán tak, ako mi ich zaslali.

Otázka:

Na Slovensku evidujeme fenomén zvaný ako chudoba pracujúcich, pričom ide o početnú a rastúcu skupinu zamestnancov, čo má za následok, že stredná trieda sa pomaly vytráca. Čo je podľa Vás príčinou tohto stavu a aké riešenia ste pripravili, aby ste chudobu pracujúcich pomohli odstrániť?


Odpovede:

KDH
Príčinou je zlé rozdeľovanie bohatstva v krajine. Na jednej strane sa vplyvom korupcie dostávajú bohatí ešte k väčšiemu množstvu peňazí. Na druhej strane tí, čo nechcú alebo nemajú za čo korumpovať, sa stávajú ešte chudobnejšími. Riešením je dostať do vlády čo najviac slušných ľudí, ktorým bude záležať na ostatných viac ako na svojom vlastnom mešci.

SNS
Príčinou tohto stavu sú nízke mzdy pracujúcich alebo dostatočný príjem, ale pracujúci spadne do chudoby z dôvodu kontextu domácnosti. SNS má víziu reformy odvodovej politiky. Je nutné zmeniť minimálnu mzdu, ktorá bude diferencovaná podľa odvetví, taktiež zaviesť podnikateľské inkubátory, eurofondy prioritne smerovať do rozvoja malého a stredného podnikania.

SMER-SD
Je dôležité, aby sa firmy prestali dívať na zamestnancov ako na stroje, z ktorých len vyžmýkajú maximum, kým tí vládzu a potom ich vymenia. To je veľmi vážna výzva, lebo sa nám môže stať, že zlepšíme kvalifikácie, v podstate znížime nezamestnanosť, ale ľudia budú odchádzať za lepšími pracovnými podmienkami do zahraničia – lebo tam je tiež nedostatok pracovitých a dobre kvalifikovaných ľudí. Sme  presvedčení, že pomôže, ak zamestnávatelia budú robiť prácu atraktívnejšou, ak dajú pocítiť svojim zamestnancom, že naozaj pre nich sú „tým najdôležitejším kapitálom“ ako to často počujeme, ale nevidíme.

Významným nástrojom na potieranie chudoby, obzvlášť chudoby pracujúcich, je inštitút minimálnej mzdy. Minimálna mzda by mala zabezpečiť vymanenie sa nielen samotného pracujúceho, ale aj jeho rodiny,  z rizika ohrozenia chudobou. Našou prioritou je preto zvyšovať minimálnu mzdu tak, aby sa nielen zlepšovala životná úroveň ľudí, ale aby bolo výhodnejšie pracovať aj za nižšiu mzdu ako poberať sociálne dávky.

Za posledné dva roky zvýšila súčasná vláda minimálnu mzdu spolu o 53 eur v hrubom, v čistom to vďaka zavedeniu odpočítateľnej odvodovej položky predstavuje takmer 48 eur. Za štyri roky tejto vlády vzrástla čistá minimálna mzda takmer o 68 eur. Kým v minulom roku bol zamestnanec odmeňovaný minimálnou mzdou pod hranicou rizika chudoby (hranica rizika chudoby podľa zisťovania EU SILC za rok 2014 predstavovala pre jednotlivca 341 eur mesačne), po zvýšení minimálnej mzdy v roku 2016 sa zamestnanec ocitne nad touto hranicou o cca 14 eur.  Rodina, kde obaja rodičia pracujú v roku 2016 za minimálnu mzdu a starajú sa o dve deti má príjem približne 800 eur mesačne (mzda + daňový bonus a prídavky). Takáto rodina sa ešte viac vzdiali od hranice rizika chudoby, ktorá je podľa európskeho zisťovania pre 4-člennú domácnosť 715 eur mesačne.

SMK - MKP
Na trhu práce sú určité znevýhodnené  skupiny, ktoré sú výrazne hendikepované oproti ostatným, ktoré majú len malú šancu uplatniť sa na trhu práce, alebo sú z trhu práce vylúčené. Dôvodov je viac, môžu to byť napr. znížené fyzické, alebo psychické schopnosti, nekvalifikované osoby, etnické skupiny, ženy, starší ľudia, dlhodobo nezamestnaní a pod. Dlhodobá absencia pravidelného príjmu má za následok, že tieto sociálne skupiny sa ocitnú na hranici chudoby a postupom času prepadnú do nej. Chudobní nie sú však iba nezamestnaní, ale aj tí, ktorí majú zamestnanie, ale sú málo platení a ich príjem zo zamestnania nie je postačujúci na pokrytie základných životných potrieb a nezaručuje ekonomickú istotu. Chudoba plynúca z nízkych príjmov je väčšinou spojená s pracovnými pozíciami na sekundárnom trhu práce a vymaniť sa z neho a dostať sa na primárny trh práce je pre týchto pracovníkov veľmi nepravdepodobný. Navyše im hrozí vo väčšej miere aj riziko straty zamestnania. Do skupiny pracujúcej chudoby môže okrem jednotlivca prepadnúť aj rodina, kde pracuje iba jeden zo živiteľov rodiny a jeho príjem už pre rodinu nepostačuje.

SMK na posilnenie strednej vrstvy a za účelom zabránenia prepadu občanov do chudoby má viacero riešení. V prvom rade v oblasti daňovej a odvodovej politiky zavedieme spravodlivejší a solidárnejší  viacstupňový daňový systém. Tí čo zarábajú veľa, budú platiť vyššie dane, občania s nízkym príjmom budú platiť nižšie dane. Zavedieme rodinné zdaňovanie príjmu, odvodové úľavy pre začínajúcich podnikateľov a pre malých a stredných podnikateľov. Zvýšime výšku daňového bonusu, aby sa viac oplatilo pracovať. V hladových dolinách a na južnom Slovensku reštartujeme poľnohospodársku výrobu a s ňou súvisiaci spracovateľský priemysel. V spolupráci  so samosprávami a MVO založíme rodinné farmy a rozbehneme rodinné hospodárenie. Spoločne so zamestnávateľmi pripravíme podmienky pre občanov so ZPS, aby sa mohli zamestnať na otvorenom trhu práce, nie iba v chránených dielňach, alebo na chránených pracoviskách. Na podporu strednej vrstvy a na pozdvihnutia sociálnych skupín ohrozených sociálnym vylúčením a chudobou v oblasti sociálnej politiky zvýšime materský príspevok, štátne sociálne dávky (rodičovský príspevok, prídavky na deti  a iné), aby sme motivovali mladých k vyššej pôrodnosti a zároveň zvýšili pre  rodiny ekonomickú istotu.

SaS
- neodpovedala.

Sieť
- neodpovedala.

MOST – HÍD
- neodpovedal.

OĽANO – NOVA
- neodpovedali.

SME RODINA – Boris Kollár
- neodpovedali.

Ak chcete, podporte tento článok hlasovaním na vybrali.sme a staňte sa fanúšikom našej stránky a poďte s nami budovať povedomie o nutnosti zvyšovania miezd na Slovensku:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?