reklama

9 nápadov, ako riešiť bezdomovectvo

Bezdomovectvo nemá rýchle riešenie. Namáhavý boj pri snahe nájsť domov pre ľudí na okraji spoločnosti môže niektorých ľudí stavať proti bezdomovcom namiesto proti hlboko zakoreneným sociologickým príčinám, ktoré prispievajú k tomuto stavu. A to obzvlášť v dobe pomalého ekonomického oživenia a rozširujúcej sa príjmovej nerovnosti. Len v minulom roku 33 amerických miest vydalo opatrenia , ktoré obmedzujú kŕmenie hladných na verejnosti.  Teraz si ukážeme pár príkladov lokálnych iniciatív z celého sveta, ktoré dokazujú, že konkrétne činy – či už sú veľké alebo malé – sú štartom, kde začína zmena. Tieto zoskupenia ľudí pomáhajú bezdomovcom vďaka inovatívnemu mysleniu a neutíchajúcej empatii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

1. Umelec z Oaklandu premieňa odpadky na mobilné mini domčeky

Kalifornský umelec Gregory Kloehn opustil svoj pôvodný job, v ktorom predával drahé sochy, ktoré podľa jeho vyjadrenia "len tak sedeli v domoch boháčov". Namiesto pôvodnej práce teraz vyrába mini prístrešky pre bezdomovcov, ktoré sú kompletne urobené z niečoho, čo bolo kedysi odpadom.

„Bezdomovci hovoria, že toto je nekončiaci problém - namokne vám matrac a ste nahraní.“               Gregory Kloehn
„Bezdomovci hovoria, že toto je nekončiaci problém - namokne vám matrac a ste nahraní.“ Gregory Kloehn 
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

2. Los Angeles chce navliecť študentov bez domova do akademických talárov

L.A. stupňuje svoju snahu a robí všetko preto, aby dostalo každého študenta bez domova na maturitné pódium. A úspešne. Mestský program pre vzdelávanie bezdomovcov bol vo veľkej miere zodpovedný za to, že stovka študentov bez domova tento rok zmaturovala. V rámci programu im boli poskytnuté ruksaky, školské potreby a hygienické pomôcky a boli založené wellness centrá, ktoré pomohli zvýšiť fyzické a mentálne zdravie študentov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

"Nemáte vlastnú izbu, nemáte vlastnú posteľ. Ani neviete, kde sa máte osprchovať. Bolo to veľmi ťažké. Prežívať tie bolestivé momenty, tie chladné noci." Nora Perez, študentka, ktorej pomohol vzdelávací program pre bezdomovcov od L.A.“

3. Barcelona premieňa nápisy na kartónoch na obchodnú príležitosť

Keď ľudia z barcelonskej nadácie Arrels prejdú na ulici okolo bezdomovca s kartónovým nápisom, nevidia stratený prípad, vidia potenciál. V spolupráci s reklamnou agentúrou Cyranos McCann transformujú rukopis ľudí bez domova do fontov a nový typ písma potom predávajú firmám. Všetok výťažok z predaja potom ide naspäť do organizácie Arrels na pomoc zhruba trom tisíckam bezdomovcov v Barcelone.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

www.homelessfonts.org
„Písmo každého človeka je unikátne, no nikto sa nechce pozerať na nápisy od bezdomovcov. Tá istá vec, ktorá im predtým na ulici pomáhala ponížene prosiť, im teraz môže pomôcť zbaviť sa jej.“ Nezisková organizácia Arrels.


4. Lavičky vo Vancouveri poskytnú prístrešok

Zatiaľ čo niektoré mestá svoje verejné priestránstvá bezdomovcom kruto znepríjemňujú, Vancouver nie je jedným z nich. Charitatívna organizácia RainCity Housing vytvorila dva typy lavičiek, aby pomohli miestnym bezdomovcom: jednu, ktorá sa dá behom chvíľky premeniť na dočasný prístrešok s provizórnou strechou, druhú, na ktorej sa v noci zobrazuje nápis šíriaci povedomie o jej druhom účele.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

„Jednoducho povedané, naša spoločnosť nemôže od bezdomovcov chcieť, aby proste zmizli. Potrebujú bezpečné miesto na spanie a základňu, odkiaľ môžu začať stabilizovať svoj život,“ Rob Schlyecher, creative director zo Spring Advertising.

Obrázok blogu

5. Salt Lake City takmer vyriešilo chronické bezdomovectvo

Mesto Salt Lake City prišlo na to, ako vyriešiť problem s chronickými bezdomovcami. Miestne úrady uvádzajú, že v minulom decembri bolo na ulici už len 37 chronických bezdomovcov. Použilo snáď mesto nejaké zázračné magické zaklínadlo? To sotva. Salt Lake City jednoducho poskytlo domov chronickým bezdomovcom. Úradníci si totiž spočítali, že táto taktika je lacnejšia a takto vlastne ušetria peniaze daňových poplatníkov. Behom rokov 2005 až 2013 tak naprieč Utahom klesol počet chronických bezdomovcov až o 78 percent.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Elizabeth Buehler, koordinátorka Salt Lake City pre služby bezdomovcom, sa k rýchlemu úbytku chronických bezdomovcov vyjadrila takto: "Ideme už ako rozbíjači gangov."

6. Floridský pár z Daytona Beach čelil možnému uväzneniu za grilovanie pre miestnych bezdomovcov

Debbie a Chico robia viac než dosť, len aby pomohli tým, ktorí v slnečnom štáte bojujú s každým dňom. Tento párik na dôchodku pravidelne rozdáva hot-dogy, kurence, cestovinové šaláty a všeličo iné približne stovke miestnych bezdomovcov ostrova Manatee. Nezastavila ich ani miestna polícia, ktorá im uložila pokutu vo výške 700 dolárov a hrozila im uväznením za údajné narúšanie verejného poriadku v parku, kde servírovali jedlo. Ich príbeh mal však šťastný koniec: Po medializácii stiahol súd voči Chicovi a Debbie všetky obvinenia.

Obrázok blogu

Ideme na súd. Polícia to nemá rada. Ale ako sa môžeme otočiť chrbtom k hladujúcim? Nemôžeme.” Debbie Jimenez

 7. Sanfrancisskí dobrodinci prídu so sprchou ku každému, kto ju potrebuje

Podľa neziskovej organizácie Lava Mae je v San Franciscu 6 500 bezdomovcov a len osem zariadení, kde sa dá osprchovať. Tak sa s tým táto neziskovka rozhodla niečo urobiť. Najprv kompletne premenili darovaný autobus na funkčné sanitárne zariadenie a teraz nie je problém túto sprchu na kolesách napojiť kdekoľvek v meste na požiarny hydrant a umožniť jednotlivcom cítiť sa čisto.

Obrázok blogu

“Proste mi napadlo, že keď môžete do auta naložiť kopec jedla a rozdávať ho kdekoľvek, prečo nie sprchy a toalety?” – Doniece Sandoval, zakladateľka Lava Mae.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


8. V texaskom Austine premenili 27 akrov na ukážkovú dedinku malých domčekov.

Malá skupina veriacich z centrálneho Texasu ponúka pomocnú ruku a čerstvý štart ľuďom bez domova. Desať rokov príprav, desať rokov prác - tak dlho trvalo, kým svetlo sveta uzrela dedinka Community First Village - 27 akrov starostlivo naplánovanej štvrte. Toto miesto ponúka cenovo dostupné bývanie a vzájomnú podporu komunity pre viac ako 200 chronických bezdomovcov. Dedinka, pozostávajúca z útulných mikrodomov, ponúka svojim rezidentom záhrady, medicínske zariadenia a iné vybavenie.

Obrázok blogu

Nepokryli sme všetkých, ale keď sem ľudia prídu, tak povedia: “Och!” Uvidia kaplnku, medicínske a odborné služby a vidia, že rezidenti tu nežijú zadarmo – platia mesačný nájom.” Allan Graham, človek stojaci za Community First Village.

Obrázok blogu

Každý domček má vlastnú záhradu. Zámerom je byť obklopený krásou.

Obrázok blogu

Tieto chatky navrhli študenti architektúry. Sú o niečo väčšie než kancelárske kóje. Kúpelne a kuchyne budú spoločné.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Všetok nábytok si bezdomovci postavili sami.

Obrázok blogu

Allan Graham - človek stojaci za touto víziou. Bývalý obchodník, ktorý sa rozhodol zmeniť život bezdomovcom v Austine.

9. Skupina ľudí zo Seattlu vytvorila nové módne logo s cieľom vrhnúť na bezdomovcov trochu ľudského svetla

Nezisková organizácia Union Gospel Mission zo Seattlu vytvorila módne logo, pri ktorom ale ide o viac ako len o oblečenie. Toto centrum pre núdzovú starostlivosť a zotavenie fotí miestnych bezdomovcov a ich fotky umiestňuje na tričká spolu so sloganom „Others Like Us“ (Takí ako my) . Logo má skratku OLU. Výťažok z predaja ide na podporu misie tejto organizácie: poskytovať zdroje pre miestnych bezdomovcov.

Obrázok blogu

„Je to viac než len móda. Je to ľudský postoj.“ Nezisková organizácia Union Gospel Mission

-------
Zdroj: 10 Cities Worldwide That Are Working To Win Their Wars Against Homelessness 

Milan Kuruc

Milan Kuruc

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  58x

Pôsobí ako podpredseda Energeticko-Chemického odborového zväzu. Je zakladateľom občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré rozpútalo verejnú debatu o mzdách, presadilo povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch, slobodu hovoriť o vlastnej mzde a zrušenie poplatkov v pracovnoprávnych sporoch. Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika a MzdyZamestnanciOdvodový bonusSaSVoľby 2016Nezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu